Wystawa szopek krakowskich w Oświęcimiu
W oświęcimskim zamku otwarto wystawę szopek krakowskich z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Ekspozycję pod nazwą "Pójdźmy wszyscy do stajenki" można oglądać do 7 lutego.
Znalazło się na niej 18 szopek wykonanych przez najznakomitszych krakowskich szopkarzy. Warto nadmienić, że muzeum historyczne kolekcjonuje szopki od 1945 roku i posiada najbogatszą na świecie kolekcję szopek krakowskich. Zwyczaj budowania szopek w okresie świąt Bożego Narodzenia wywodzi się z tradycji statycznych szopek świątecznych oraz jasełek, niegdyś wystawianych w kościołach w okresie świąt Bożego Narodzenia. Przeważnie były to stajenki betlejemskie na tle skalistego krajobrazu.
W połowie XIX wieku zaczęły powstawać pierwsze szopki krakowskie charakteryzujące się nagromadzeniem zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa.
Tworzyli je cieśle i murarze z podkrakowskich okolic. Było to dla nich dodatkowe zajęcie w czasie martwego sezonu budowlanego. Od drugiej połowy XIX wieku wśród murarzy i robotników budowlanych w Krakowie zaczął powstawać swego rodzaju odrębny cech szopkarzy. W 1937 roku zorganizowany został po raz pierwszy konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską.