Święta w górach. Raczej narty niż wspinaczka
10 stopni powyżej zera, deszcz i wiatr osiągający w porywach 100 kilometrów na godzinę. Tak wygląda świąteczny poranek w Zakopanem. W Tatrach aura przypomina bardziej Wielkanoc niż Boże Narodzenia, ale mimo to czynne są wyciągi narciarskie. Ratownicy górscy jednak odradzają wycieczki w góry; szlaki są oblodzone.
Dzięki armatkom śnieżnym na zakopiańskich stokach leży co najmniej 1,5 metra śniegu. Amatorzy białego szaleństwa mogą więc poszaleć, mimo że dookoła zieleni się trawa. Tego śniegu wystarczy na 2-3 tygodnie - mówi właściciel jednego z zakopiańskich stoków.
I choć - jak przyznaje reporter RMF FM Maciej Pałahicki - pogoda pod Tatrami nie zachęca, by wstać od suto zastawionego świątecznego stołu i wyjść z domu, to i tak spotkał o poranku kilku chętnych do jazdy na nartach. - Stawiamy na czynny wypoczynek - usłyszał:
Zarówno toprowcy, jak i karkonoscy goprowcy odradzają jednak wędrówki po górach, zwłaszcza wyżej położonymi trasami turystycznymi Powód? Spore oblodzenia i silny wiatr.
W Karkonoszach - jak każdej zimy - zamknięto niektóre szlaki. I tak na wycieczkę nie wybierzecie się zielonym odcinkiem szlaku od Schroniska Pod Łabskim Szczytem prowadzącym przez Śnieżne Kotły aż do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem. Dodatkowo Karkonoski Park Narodowy zdecydował o zamknięciu szlaku czerwonego od Schroniska nad Łomniczką do Domu Śląskiego i żółtego biegnącego od Schroniska pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów. To jak mówią goprowcy, trudne trasy, które w okresie zimowym mogą być szczególnie niebezpieczne ze względu na zagrożenie lawinami.
Ratownicy apelują o ostrożność także na pozostałych szlakach, duże różnice temperatur między dniem i nocą sprawiają, że w wielu miejscach tworzy się oblodzenie i wieje silny wiatr.
Trudne warunki panują także w Beskidach. Szlaki mimo dodatnich temperatur są oblodzone. W partiach szczytowych leży 15-20 cm śniegu. W rejonie Babiej Góry zamknięty jest szlak żółty, tak zwana Perć Akademicka. Na północnych stokach góry obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W rejonach jego obowiązywania występuje stabilna pokrywa śnieżna, a zejście lawiny jest możliwe tylko przy bardzo dużym obciążeniu.