Krakowski szybki tramwaj

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

W 2006 roku krakowianie będą mogli przejeżdżać między osiedlem Kurdwanów a ulicą Kamienną szybkim tramwajem. Umowa na wykonanie inwestycji opiewa na prawie 31,5 mln euro netto.

Krakowski szybki tramwaj jest inwestycją obejmującą budowę nowej, a częściowo przebudowę istniejącej linii tramwajowej między osiedlem Kurdwanów a pętlą przy ul. Kamiennej w Krakowie.

Do tej pory została zrealizowana część trasy od strony osiedla Kurdwanów do ul. Wielickiej oraz zmodernizowana trasa tramwaju od ulicy Wielickiej do Ronda Grzegórzeckiego. Przetarg na projekt i realizację pozostałej części trasy (od Ronda Grzegórzeckiego do Pętli Kamienna) wygrała firma GÜRIŞ INSAAT VE MÜHENDISLIK AŞ.

Prace zostały podzielone na pięć etapów:

• odcinek 1 - tramwaj naziemny od pętli Kamienna do zjazdu do tunelu w rejonie wiaduktu przy al. 29 Listopada.

• odcinek 2 - część tunelowa po zachodniej stronie dworca PKP Kraków Główny. Obejmuje ona przystanek Politechnika i dwa odcinki tunelowe z obu stron przystanku.

• odcinek 3a - część trasy tramwaju na obszarze kolejowym. Obejmuje przystanek Dworzec Główny i fragmenty tuneli po stronie przystanku. Konstrukcja nośna przystanku i tuneli zrealizowana jest w 100 proc.

• odcinek 3b - część trasy tunelu po wschodniej stronie stacji PKP Kraków Główny w istniejącym tunelu pod ul. Lubomirskich. W całości zrealizowany, wymaga dodatkowych elementów wynikających z dostosowania do istniejących przepisów budowlanych.

• odcinek 4 - przebudowa Ronda Mogilskiego wraz z przylegającym terenem. W jego ramach realizowany będzie węzeł tramwajowy na dolnym poziomie, przebudowa układu drogowego na poziomie górnym, jak również przebudowa sieci uzbrojenia w rejonie Ronda. Na terenie odcinka kończy się część tunelowa trasy, znajduje przystanek naziemny tramwaju i rampa wyprowadzająca tramwaj na poziom ulicy Powstania Warszawskiego.

• odcinek 5 - część trasy naziemnej od końca murów oporowych do pierwszego rozjazdu tramwajowego na Rondzie Grzegórzeckim - po istniejącej trasie.

Największe utrudnienia w ruchu podczas budowy krakowskiego szybkiego tramwaju wiązać się będą z pracami prowadzonymi w obszarze Ronda Mogilskiego.

Do końca 2004 roku powstaną dodatkowe przejazdy tymczasowe na ulicach Beliny-Prażmowskiego i Mogilskiej. Będą one wykorzystane podczas późniejszych zmian w organizacji ruchu. Pod koniec grudnia 2004 roku planuje się zamknięcie ulicy Mogilskiej na odcinku przed skrzyżowaniem z ul. Kielecką w kierunku ronda. Ruch zostanie skierowany przejazdem na przeciwną stronę ul. Mogilskiej, która do Ronda będzie ulicą dwukierunkową (po 1 pasie ruchu w każdym kierunku). Na zamkniętym odcinku ul. Mogilskiej realizowane będą prace związane z budową tymczasowego torowiska tramwajowego. Równocześnie w południowej części Ronda Mogilskiego wybudowane zostaną drogi tymczasowe (objazdowe), na które skierowany zostanie ruch kołowy.

Rok 2005 upłynie pod znakiem kolejnych zmian w organizacji ruchu: w marcu wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na ulicy Powstania Warszawskiego. Tramwaje poruszać się będą po tymczasowym torowisku (w relacji Dworzec Główny - Nowa Huta).

Przy ul. Powstania Warszawskiego zostaną wybudowane drogi tymczasowe (objazdy). Ruch puszczony będzie po tymczasowym, i częściowo docelowym, układzie drogowym (strona południowo-wschodnia). Wówczas będą powstawać nawierzchnie drogowe, budowane będą wiadukty W1 i W2 po stronie południowej i wschodniej (sierpień 2005 roku).

Planuje się, by jesienią 2005 roku budowane były ścieżki piesze i chodniki. W lutym 2006 roku ruch kołowy zostanie wprowadzony w docelowy układ drogowy. W I kwartale 2006 roku prowadzone też będą prace wykończeniowe przy torowisku tramwajowym, a komunikacja tramwajowa ulicą Powstania Warszawskiego zostanie przywrócona.

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na