Najpiękniejsze książki roku
Polskie Towarzystwo Wydawców Książek organizuje corocznie Konkurs "Najpiękniejsze Książki Roku". Jest to prestiżowy Konkurs edytorski istniejący od 1957 r. W roku 2005 odbył się już po raz czterdziesty piąty. Jury pod przewodnictwem wybitnego artysty Józefa Wilkonia wybrało najpiękniejsze polskie publikacje w kilku kategoriach.
Galeria Książki prezentuje we wrześniu i październiku plon tegorocznego konkursu, a więc najpiękniej i najciekawiej wydane książki, które wyszły spod pras drukarskich w roku 2004 (ocenie podlegają tylko te, które ukazały się w roku poprzedzającym rozstrzygnięcie konkursu - red.). Wałbrzyska wystawa prezentu-je wszystkie książki docenione przez jurorów, zarówno te nagrodzone, jak i wyróżnione.
Nagrody przyznano tylko w pięciu działach - "Literatura piękna", "Książki naukowe, popularnonaukowe", "Albumy", "Książki dla dzieci i młodzieży", "Katalogi, wydawnictwa bibliofilskie i inne". W działach "Książki matematyczne, przyrodnicze i medyczne" i "Słowniki, encyklopedie, poradniki" przyznano tylko po jednym wyróżnieniu. Nie znalazły uznania jury podręczniki nadesłane na konkurs - w tej kategorii żadnej książki nie nagrodzono, ani nie wyróżniono.
Nagrodę wśród książek literackich otrzymała elegancko, choć skromnie wydawana seria "Małe pasaże" wydawnictwa "słowo/obraz terytoria". Ta gdańska oficyna oraz Wydawnictwo Bosz z maleńkiej Olszanicy pod Leskiem wprowadziły najwięcej swoich książek do grona wyróżnionych. Pomysłowa, błyskotliwa graficznie i literacko, świetnie wydrukowana i oprawiona, choć niewielka formatem książeczka dla dzieci "Wierszyki wyssane z palca" przyniosła nagrodę niewielkiemu wydawnictwu "Kowalska-Stiasny" z Warszawy. Wśród książek popularnonaukowych nagrodzono ciekawie opracowaną graficznie przez Lecha Majewskiego książkę Anny Bikont "My z Jedwabnego", w której fotografie i typografia dopełniają wstrząsającą wymowę tekstu (wydawca: Prószyński i S-ka). Nagrodę w dziale "Albumy" otrzymali "Mistrzowie rzeźby". Tę okazałą publikację dwóch warszawskich instytucji - Muzeum Narodowego i ASP - zaprojektował w sposób tyleż efektowny, co kontrowersyjny wspomniany już Lech Majewski, który skomponował książkę oryginalnie, z powściągliwą elegancją (zwłaszcza reprodukcje), choć jednocześnie użył niefunkcjonalnej (trzeba przyznać ciekawej formalnie!) typografii. Wśród katalogów nagrodę otrzymała publikacja "Antoni Rząsa - prace". Ta książka mogłaby zostać nagrodzona także w dziale albumy - ilość i jakość reprodukcji oraz teksty w nim zawarte powodują, że jest on poważną, doskonale opracowaną, a przy tym pięknie wydrukowaną monografią, a nie tylko drukiem towarzyszącym ekspozycji. Zawarte w nim reprodukcje mają walor prawdziwych fotografii artystycznych.
Trzy dziesiątki książek nagrodzonych i wyróżnionych na wystawie są prezentowane w kilku egzemplarzach - dzięki czemu można obejrzeć nie tylko okładki, ale także sposób komponowania obrazu i tekstu, czasem oryginalnie pomyślany grzbiet książki, innym razem obwolutę, która przyjmuje postać plakatu reklamowego itd. itp. Stało się to możliwe dzięki temu, że książki wypożyczyło na wystawę nie tylko PTWK, ale także nagrodzeni wydawcy. Wielu spośród prezentowanych książek nie da się zobaczyć w wałbrzyskich księgarniach, dlatego warto je obejrzeć w Galerii Książki.
Wystawa będzie czynna we wrześniu i październiku. Galeria Książki (Wałbrzych, Rynek 9) jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-16.00. Wstęp wolny.
Tekst i fotografie: Jacek Czarnik