Literacki Nobel dla V.S. Naipaula
V.S. Naipaul - pisarz pochodzący z Trynidadu i mieszkający w Wielkiej Brytanii, urodzony w 1932 roku - został laureatem tegorocznej literackiej nagrody Nobla.
V.S. (Vidiadhar Surajprasad) Naipaul urodził się w Chaguanas w rodzinie hinduskich imigrantów. Jego ojciec był dziennikarzem i pisarzem.
Jako 18-latek wyjechał do Anglii, gdzie w 1953 roku otrzymał dyplom College'u Uniwersyteckiego w Oxford. Dużo podróżował - m.in. do Azji, Afryki i Ameryki. W połowie lat 50. pracował dla BBC.
Uzasadniając przyznanie Nobla literackiego V.S. Naipaulowi Akademia Szwedzka napisała: "Za połączenie percepcyjnej narracji i uczciwości w twórczych poszukiwaniach, dzięki którym zauważamy obecność ukrytych opowieści". Vidiadhar Surajprasad Naipaul, pisarz pochodzący z Trynidadu i mieszkający w Wielkiej Brytanii, laureat literackiej nagrody Nobla - jest autorem powieści, krótkich opowiadań i reportaży.
Naipaul pisze po angielsku. Jego prace literackie to przede wszystkim powieści i krótkie opowiadania. Są to współczesne utwory społeczno-obyczajowe i polityczne, podejmujące problemy Indii i krajów Ameryki Środkowej i Południowej.
Jego najbardziej znane dzieła to m.in. "A House for Mr. Biswas" z 1961 roku, "Wybory w Elwirze" z 1958 (wydanie polskie z 1977 roku), "An Area of darkness" z 1965, a także reportaże "India: "A Wounded Civilisation" z 1972 i "Among believers: An islamic journey" z 1981.
Laureat literackiej nagrody Nobla V.S. Naipaul - podobnie jak laureaci z medycyny, fizyki, chemii i ekonomii - otrzyma w grudniu z rąk króla Szwecji dyplom, medal oraz czek na 10 mln szwedzkich koron (1,1 mln euro).
Laureat Nagrody Pokojowej odbierze swoje nagrody w Oslo z rąk przewodniczącego Norweskiego Komitetu Noblowskiego. Wygląd dyplomów zmienia się co roku, a tekst poza nazwiskiem osoby, której przyznana została nagroda, zawiera uzasadnienie komitetu noblowskiego.
Wygląd dyplomów (ich wymiar zawsze jest taki sam - 33 na 20 cm) nie jest związany z tematem nagrody. Dyplomy Akademii Szwedzkiej przyznającej Nagrody literackie są natomiast zawsze związane z postacią laureata.
RMF/PAP