Reklama

Reklama

Fryderyki rozdane: Cztery nagrody dla Ciechowskiego

We wtorek, 23 kwietnia, w warszawskiej Sali Kongresowej odbyła się uroczystość wręczenia Fryderyków, prowadzona przez Kayah i Grażynę Torbicką. Cztery statuetki przypadły zmarłemu w grudniu ub. roku Grzegorzowi Ciechowskiemu, dwie odebrała formacja T.Love i Ewa Bem, po jednym wyróżnieniu Hey, Ryszard Rynkowski, Blue Cafe, O.N.A., Paktofonika, Brathanki, Leszek Kamiński, Leonard Cohen, Fiolka, Lenny Valentino i Guess Why. Marek Grechuta, nagrodzony został nie tylko Fryderykiem w kategorii Reedycja, ale również owacją na stojąco i specjalnym Złotym Fryderykiem, który w tym roku został przyznany po raz pierwszy.

Rozdanie Fryderyków uświetniły w tym roku występy m.in. Kayah, T.Love, Beaty Kozidrak, O.N.A., Krzysztofa Krawczyka, Hey i Edyty Bartosiewicz. Główną gwiazdą imprezy był Gordon Haskell, który wykonał trzy utwory, m.in. swój wielki przebój "How Wonderful You Are". Po Sali Kongresowej krążył również Krzysztof Skiba, produkując niewybredne dowcipy i przepytując gości imprezy m.in. Jacka Cygana, Michała Wiśniewskiego z Ich Troje i Andrzeja Krzywego z De Mono.

Reklama

Nagrody wręczali m.in. Marcin Pospieszalski, Norbi, Kuba Sienkiewicz, Kayah, Beata Kozidrak, Reni Jusis, O.N.A., Golec uOrkiestra, Piasek, K.A.S.A, Kasia Kowalska (która pojawiła się z córką Olą) i Mietek Szcześniak.

Za nagrodę w kategorii Najlepszy album zagraniczny Leonard Cohen podziękował za pośrednictwem telebimu, wznosząc toast polską wódką. Zespół Ich Troje nie otrzymał ani jednego Fryderyka, mimo iż w Sali Kongresowej dopingowała go dobrze zorganizowana grupa fanów.

Nagrody w najważniejszych kategoriach zdobyli:

Piosenka roku:

T. Love - "Nie, nie, nie"

Pozostali nominowani:

Hey - "Cisza, ja i czas"

Kayah & Cesaria Evora - "Embarcacao"

O.N.A. - "Niekochana"

Smolik - "T.time"

Yugoton - "Malcziki"

Kompozytor roku:

Grzegorz Ciechowski

Pozostali nominowani:

Maciej Majchrzak

Artur Rojek

Andrzej Smolik

Wojeciech Waglewski

Autor roku:

Grzegorz Ciechowski

Pozostali nominowani:

Jacek Cygan

Katarzyna Nosowska

Artur Rojek

Zygmunt Staszczyk

Wokalistka roku:

Ewa Bem

Pozostali nominowani:

Agnieszka Chylińska

Fiolka

Reni Jusis

Katarzyna Nosowska

Wokalista roku:

Ryszard Rynkowski

Pozostali nominowani:

Krzysztof Krawczyk

Czesław Niemen

Artur Rojek

Zygmunt Staszczyk

Grupa roku:

T. Love

Pozostali nominowani:

Hey

Ich Troje

Lenny Valentino

O.N.A.

Album roku w kategorii pop:

Ewa Bem - "Mówię tak, myślę nie"

Pozostali nominowani:

De Mono - "De Luxe"

Ich Troje - "ad 4"

Varius Manx - "Eta"

Natalia Kukulska - "Tobie"

Płyta roku w kategorii techno/electro/dance:

Fiolka - "Fiolka"

Pozostali nominowani:

Reni Jusis - "Elektrenika"

Andrzej Smolik - "Smolik"

Album roku w kategorii rock:

Hey - "[sic!]"

Pozostali nominowani:

O.N.A. - "Mrok"

T. Love - "Model 01"

Voo Voo - "Płyta z muzyką"

Yugoton - "Yugoton"

Płyta roku w kategorii hip hop:

Paktofonika - "Kinematografia"

Pozostali nominowani:

Electric Rudebojz - "Kolejny krok"

Liroy - "Bestseller"

Molesta - "Taka płyta"

Fisz - "Na wylot"

Płyta roku w kategorii metal:

Guess Why - "Road To The Horizon"

Pozostali nominowani:

Artrosis - "Fetish"

Turbo - "Awatar"

Płyta roku w kategorii alternatywa:

Lenny Valentino - "Uwaga! Jedzie tramwaj"

Pozostali nominowani:

Czesław Niemen - "Spodchmurykapelusza"

Pogodno - "Sejtenik Mjuzik & Romantki Loff"

Ścianka - "Dni wiatru"

Świetliki - "Złe misie"

Płyta roku w kategorii ethno/folk:

Brathanki - "Patataj"

Pozostali nominowani:

Krawczyk & Bregović - "Daj mi drugie życie"

Rei Ceballo - "Calle Sol"

Siwy dym - "Dwa światy"

Staszek Soyka - "Polskie pieśni Wielkopostne"

Nowa twarz fonografii:

Blue Cafe

Pozostali nominowani:

Patrycja Markowska

Oczi Czjorne

Kaja Paschalska

Waco

Producent roku:

Grzegorz Ciechowski

Pozostali nominowani:

Leszek Biolik

Maciej Cieślak

Leszek Kamiński

Andrzej Smolik

Realizator dźwięku roku:

Leszek Kamiński

Pozostali nominowani:

Rafał Paczkowski

Michał Przytuła

Andrzej Smolik

Adam Toczko

Najlepszy teledysk:

O.N.A. - "Niekochana"

Pozostali nominowani:

Kayah/Cesaria Evora - "Embarcacao"

Liroy - "Hello, czy ty czujesz to?"

T. Love - "Jazda"

Yugoton - "Malcziki"

Krzysztof Krawczyk & Goran Bregovic - "Mój przyjacielu"

Najlepsza ścieżka dźwiękowa:

"Wiedźmin" (autor: Grzegorz Ciechowski)

Pozostali nominowani:

"Blokersi"

"Quo vadis"

Reedycje:

Marek Grechuta - "Świecie nasz"

Pozostali nominowani:

Breakout - "Złota kolekcja"

Kombi - "Królowie życia"

Republika - "Nowe sytuacje"

Dr. Hakenbush - "Greatest Hits"

Zagraniczny album roku:

Leonard Cohen - "Ten New Songs"

Pozostali nominowani:

Depeche Mode - "Exciter"

R.E.M. - "Reveal"

Tool - "Lateralus"

Robbie Williams - "Swing, When You Are Winning"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje