​Ekspert o Noblu dla Olgi Tokarczuk: Mówiło się o tym od pewnego czasu

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

- Umberto Eco zawsze mówił, że tekst nie może być jednoznaczny, im więcej interpretacji, tym utwory wartościowsze. Twórczość Olgi Tokarczuk jest najlepszym wyrazem tej recepty na wybitne dzieło - tak profesor Kazimierz Wolny-Zmorzyński skomentował w rozmowie z Interią przyznanie Literackiej Nagrody Nobla polskiej pisarce.

Olga Tokarczuk
Olga TokarczukMarcin RutkiewiczReporter

- Od pewnego czasu mówiło się o tym, że Olga Tokarczuk będzie nie tylko nominowana do Nobla, ale też ma dużą szanse otrzymać nagrodę. Twórczość Olgi Tokarczuk naprawdę zasługuje na Nobla, a to ze względu na wartości, które niesie. Ja wiem, że to nie jest prosta literatura, bo nad niektórymi tekstami trzeba się bardziej pochylić, głębiej zastanowić, nawet wysilić. Jej dzieła mają pełną gamę podtekstów i to niewątpliwie przemawia do odbiorców - powiedział Interii literaturoznawca profesor Wolny-Zmorzyński.

- Umberto Eco zawsze mówił, że tekst nie może być jednoznaczny, im więcej interpretacji, tym utwory wartościowsze. Twórczość Olgi Tokarczuk jest najlepszym wyrazem tej recepty Umberto Eco na wybitne dzieło - ocenił.

Jak czytamy w uzasadnieniu Akademii Szwedzkiej, polska pisarka została uhonorowana za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".

- Słowa Akademii Szwedzkiej na temat dzieł Olgi Tokarczuk odniósłbym do tego, co niedawno profesor Marek Zalewski powiedział o twórczości Mariusza Szczygła, mówiąc o jego dziełach, że to "reportaż egzystencjalny". Książki Olgi Tokarczuk mieszczą się właśnie w tych głębokich kontekstach egzystencjalnych. Jej twórczość zmusza odbiorcę właśnie do "przekraczania granicy", zastanowienia się nad tym, co jest nie tylko wokół czytelnika, ale również w samym nim. Poza tym jest dodatkowo literaturą niereportażową, z której sformułowań płynie wiele podtekstów i symboli. To Oldze Tokarczuk wybitnie wychodzi - ocenił.

- Natomiast bardzo mnie martwią złośliwe komentarze pod adresem Olgi Tokarczuk, ale nie możemy się nimi przejmować. Ci ludzie sami o sobie dają świadectwo. My natomiast bardzo się cieszymy z tej nagrody - dodał na koniec profesor Wolny-Zmorzyński.

ArWr

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla
      Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody NoblaAssociated Press© 2019 Associated Press

      Olga Tokarczuk laureatką Literackiego Nobla za rok 2018

      Po otrzymaniu Bookera za "Biegunów" pisarka mówiła: "Czuję się trochę tak, jakbym dostała nowe życie w grze komputerowej. Wchodzę na inny poziom rozgrywek". Rzeczywistość i Akademia Szwedzka potwierdziły jej przeczucia. Olga Tokarczuk jest laureatką Literackiego Nobla za 2018 rok.

      Jest autorką 17 książek – powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. Jej twórczość była wielokrotnie przenoszona na deski teatralne i ekran filmowy. Jest jedną z najczęściej nagradzanych współczesnych polskich pisarek - ma na koncie m.in. nagrodę Fundacji im. Kościelskich, dwukrotnie - w latach 2007 i 2015 - otrzymała Literacką Nagrodę Nike, a w 2018 r. została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera.
      Olga Tokarczuk to pisarka, która nie waha się angażować w życie społeczne i wypowiadać publicznie sądów nie zawsze popularnych. Zabierała głos w sprawie uchodźców i praw mniejszości. Od zawsze deklarowała się jako feministka. Sprzyja też ekologom.Nils Jorgensen/REX/ShutterstockEast News
      Olga Tokarczuk to rzadki przypadek pisarki cenionej zarówno przez krytyków, jak i publiczność. Debiutowała w 1979 r. opowiadaniami w czasopiśmie "Na Przełaj". W 1989 r. ukazał się jej tomik poetycki, a w 1993 r. pierwsza powieść - "Podróż ludzi Księgi". Książkę, zanim opublikowała ją oficyna Przedświt, odrzuciło wiele znanych i prestiżowych wydawnictw, które musiały poniewczasie żałować swojego sceptycyzmu, bo przyznały książce nagrodę Polskiego Towarzystwa Książek.
      Wielkim sukcesem pisarki była jej trzecia powieść - "Prawiek i inne czasy" (1996). W 2007 roku wydała książkę "Bieguni" nominowaną do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS, a także nagrodzoną Nike (2008). W 2008 roku "Bieguni" zdobyli Literacką nagrodę Nike, a dekadę później, w 2018 roku, książka, której angielskie wydanie nosi tytuł "Flights" (tłum. Jennifer Croft), otrzymała nagrodę Międzynarodowego Bookera.Marek Lasyk/REPORTER East News
      Po "Biegunach" Tokarczuk wydała książkę, która sama określa jako "thriller moralny". "Prowadź swój pług przez kości umarłych" w 2017 Agnieszka Holland przeniosła powieść na srebrny ekran. Film "Pokot" miał swoją premierę na niemieckim Berlinale i został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem oraz Nagrodą im. Alfreda Bauera.
      W 2014 roku ukazały się "Księgi Jakubowe", za które autorka w 2015 roku otrzymała Nagrodę Literacką "Nike" (po raz drugi, po "Biegunach"). Wśród książek Tokarczuk są też zbiory opowiadań: "Gra na wielu bębenkach" (2001), "Ostatnie historie", esej o powieści Bolesława Prusa "Lalka i perła" (2000), książka "Anna In w grobowcach świata" (2006) powstała w ramach międzynarodowej serii "Mity" a także zbiór esejów "Moment niedźwiedzia". Ostatnia książka Tokarczuk to "Opowiadania bizarne" z 2018 roku.
      Źródło tekstu: PAPWojciech PacewiczReporter
      Pisarka pracuje obecnie nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Zdjęcie z 2006 rokuAdrian Spula/ReporterEast News
      Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie, studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała m.in. jako pokojówka w londyńskim hotelu i psychoterapeutka we Wrocławiu i Wałbrzychu. W 2018 roku, odbierając w Londynie nagrodę Bookera, podkreśliła, że kolczyki, które ma na sobie, są z czasów, gdy pracowała jako pokojówka. FACUNDO ARRIZABALAGAPAP
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na