Zmiany w kodeksie pracy
1 stycznia zaczęło funkcjonować zmienione prawo pracy. W kodeksie pojawiły się nowe pojęcia między innymi - mobbing i molestowanie seksualne. Zmienią się zasady urlopu wypoczynkowego a urlop będziemy mogli dzielić nawet na godziny.
Od nowego roku pierwszy dzień krótkiego tygodniowego zwolnienia będzie płatny. Uznano, że poprzednie rozwiązanie było niesprawiedliwe, a ponadto w ostatnim czasie pracownicy masowo brali zwolnienia trwające dłużej niż tydzień.
Zmieniają się także zasady dotyczące urlopu wypoczynkowego. Podejmując pierwszą pracę uzyskamy prawo do urlopu już po przepracowaniu 1 miesiąca. Na wolne nie będziemy musieli czekać pół roku, jak to było do tej pory. Co ciekawe, urlop będziemy mogli dzielić na godziny.
Zmiany w kodeksie pracy wiele też mówią o dyskryminacji. Zabronione będzie molestowanie seksualne (to zupełnie nowe pojęcie), a także mobbing, czyli nękanie i szykanowanie pracownika.
Pracownik, któremu mobbing zaszkodził zdrowiu, będzie mógł na drodze sądowej dochodzić od pracodawcy odszkodowania. Kilka zmian wejdzie dopiero po naszym wstąpieniu do UE. Od 1 maja np. trzecia umowa o pracę na czas określony będzie automatycznie umową na czas nieokreślony.