Żłobki sprawdzą, czy dzieci są zaszczepione. Jest projekt ustawy

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Rodzic ubiegający się o objęcie dziecka opieką w żłobku lub klubie dziecięcym będzie musiał przedstawić oświadczenie lub zaświadczenie o tym, czy dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom - informuje "Rzeczpospolita". To założenia senackiego projektu nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz prawa oświatowego, który ma poparcie rządu.

Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Pierwsze czytanie nowelizacji ustawy odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

Zaświadczenie o szczepieniu dziecka. Rok na wdrożenie zmian

"Zasady rekrutacji do publicznych żłobków i klubów dziecięcych są ustalane w statutach. Samorządy będą miały rok na uwzględnienie w nich, że podczas zapisów do placówki będzie brane pod uwagę to, czy dziecko jest zaszczepione. Dzięki nowelizacji prawa oświatowego zaszczepienie będzie kryterium ustawowym podczas rekrutacji do przedszkola" - pisze dziennik.

Według gazety obecnie tylko niektóre gminy zdecydowały się na wprowadzenie takiego kryterium podczas rekrutacji do przedszkola czy żłobka.

"Rodzice skarżyli się do sądów administracyjnych, ale te z reguły przyznawały rację gminom - miały prawo zbierać informacje o szczepieniach i premiować dzieci, które je przyjęły. Nie powinny jednak wymagać od rodziców przedkładania zaświadczeń, bo lekarze nie mają podstaw, by je wydać" - zaznacza.

Zapisy dziecka do przedszkola. Co warto wiedzieć

"Od września 2017 r. gminy muszą zapewniać miejsce w przedszkolach wszystkim dzieciom w wieku od trzech do sześciu lat, jeśli rodzice chcą zapisać je do placówki. W publicznych przedszkolach nie zawsze starcza jednak miejsc. Zaszczepienie będzie więc mogło zaważyć na tym, czy dziecko dostanie się do wybranej przez rodzica placówki. Wymóg przedkładania informacji o szczepieniu nie będzie dotyczył sześciolatków objętych obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym, czyli zapisywanych do tzw. zerówki" - dodaje dziennik.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Bromber w "Graffiti" o proteście medyków: Ważny jest komponent finansowy, ale bardzo ważny jest też komponent społeczny
      Bromber w "Graffiti" o proteście medyków: Ważny jest komponent finansowy, ale bardzo ważny jest też komponent społecznyPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na