Zabija szybko i dyskretnie
Najpierw pojawia się zmęczenie, potem mdłości i zawroty głowy. Zbagatelizowanie tych objawów może prowadzić do śmierci. Tak działa czad - cichy zabójca. Do tragedii dochodzi każdego roku, szczególnie w zimie.
Śmiertelny tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny a objawy jego działania często mylone są z grypą lub zatruciem pokarmowym.
Po kilku minutach od wchłonięcia czadu do organizmu człowiek traci przytomność. Jeżeli szybko nie nadejdzie pomoc, śmierć w następstwie działania czadu następuje po kilkunastu minutach.
Do zatruć tlenkiem węgla najczęściej dochodzi z powodu niesprawnej wentylacji, niedrożnych przewodów kominowych oraz przesadnego uszczelniania mieszkania. W wielu przypadkach zabójcze okazują się łazienki.
Śmiertelne żniwa
Do tragedii dochodzi co roku. Wczoraj w Krakowie dwóch mężczyzn i kobieta zmarło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla podczas pożaru mieszkania.
W Radomiu w wyniku zaczadzenia zmarła 20-letnia kobieta, a 28-letni mężczyzna uległ zatruciu. Przyczyną tragedii był prawdopodobnie wadliwie zainstalowany piecyk gazowy w łazience.
W zeszłym tygodniu 8-letnią dziewczynkę z Zabrza zabił czad ulatniający się z gazowego kotła centralnego ogrzewania w mieszkaniu. Dwie osoby zmarły, a jedna trafiła nieprzytomna do szpitala w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w jednym z mieszkań w Andrychowie.
Do tragedii doszło również w małopolskiej Nieczajnej Górze. Podczas prac w zamkniętym garażu, który ogrzewany był silnikiem samochodu, zginęli rodzice pięciorga dzieci.
Winowajca jest zawsze ten sam - czad.
Czad, czyli CO
Śmiertelny gaz zwyczajowo zwany czadem dla chemików jest tlenkiem węgla (II). Powstaje w wyniku spalania węgla w niedostatecznej ilości tlenu. Ma też mniejszą od powietrza gęstość, w związku z czym w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się pod sufitem.
Bardzo dobrze i na stałe łączy się z krwią, co uniemożliwia transport tlenu do komórek i jest przyczyną szybkiego zgonu. Już niewielka ilość czadu jest niebezpieczna dla układu nerwowego. Stężenie śmiertelne tlenku węgla w pomieszczeniu wynosi 60%.
Przede wszystkim wietrzyć
Czad jest trudno wykrywalny, jednak mając świadomość niebezpieczeństwa, łatwiej się przed nim chronić pamiętając o kilku prostych zasadach.
Przed sezonem grzewczym należy bezwzględnie zadbać o sprawność instalacji wentylacyjnych. Najlepiej ich przegląd i ewentualną konserwację zlecać fachowcom dwa razy w roku. Warto także pomyśleć o przeglądzie technicznym piecyka oraz kuchenki gazowej.
Należy też pamiętać, że kiedy napełnimy wannę wodą, nie powinniśmy od razu do niej wchodzić - najpierw należy przewietrzyć pomieszczenie. Również gotowanie w naszych małych kuchniach na wszystkich czterech palnikach nie jest wskazane.
W czasie zimy dbamy o to, aby w mieszkaniu utrzymywało się miłe ciepło. Nie wolno jednak zapominać o regularnym wietrzeniu.
Ostanie badania dowiodły, że tlenkiem węgla możemy być podtruwani przez dłuższy czas zupełnie nieświadomie. Naukowcy przestrzegają, że długotrwałe podtruwanie może doprowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Nie powinniśmy zatem ryglować okien do wiosny.