Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Zabawy z bronią

Pewien wrocławianin zaczął strzelać z wiatrówki do dzieci, które jego zdaniem zbyt głośno bawiły się przed blokiem. Z kolei na Podkarpaciu 15-latek został trafiony śrutem przez mężczyzn celujących do kapsli...

/RMF

W ostatnim czasie w mediach coraz częściej pojawiają się informacje o incydentach związanych z nieodpowiedzialnym użytkowaniem wiatrówek. Okazuje się, że w rękach niektórych mogą się one stać bardzo niebezpiecznym narzędziem.

Jakie są w Polsce przepisy dotyczące posiadania wiatrówek? Co należałoby zrobić, żeby zapobiec podobnym wypadkom? Czy wiatrówka to już broń czy jeszcze zabawka?

Fakty

22 lipca. "Postrzelony 9-latek". W Chojnie (Zachodniopomorskie) 9-letni chłopiec prawdopodobnie sam postrzelił się w głowę z wiatrówki. Dziecku usunięto w szpitalu kilkumilimetrowy kawałek śrutu ze skroni. Policja bada okoliczności zdarzenia.

22 lipca. "Postrzelony 15-latek". W Ożannej koło Leżajska 15-letni chłopiec został postrzelony w okolice serca przez mężczyzn, którzy z wiatrówki strzelali do kapsli z butelek po piwie. Śrut, który trafił chłopca, zatrzymał się na kości żebrowej niedaleko serca...

20 lipca. "Strzelał z balkonu". Małżeństwo z dziećmi przechodziło obok bloków największego osiedla w Suwałkach, kiedy ojciec dzieci usłyszał świsty nad swoją głową. Następnego dnia suwalska policja zatrzymała mężczyznę, który strzelał do nich z wiatrówki z balkonu w jednym z bloków.

16 lipca. "Postrzelili po pijanemu dziecko". W Jastrzębiu Zdroju dwaj pijani mężczyźni postrzelili z karabinka pneumatycznego 14-latka. Chłopiec po opatrzeniu rany w szpitalu został zwolniony do domu, a mężczyźni trafili do policyjnego aresztu.

9 lipca. "Z wiatrówki do dzieci". Dzieci hałasowały, więc zaczął do nich strzelać... Wrocławska policja zatrzymała 39-letniego mężczyznę, który z wiatrówki postrzelił w nogi i pośladki 12- i 8-latka. Śruty trafiły także kobietę opiekującą się dziećmi.

Przepisy

/RMF

W Polsce wiatrówki o słabszych parametrach znajdują się w wolnej sprzedaży. Kwestię tę reguluje nowelizacja ustawy o broni i amunicji (Dz. U. 2003 nr 52 poz. 451), która weszła w życie od początku tego roku. Zgodnie z nowelizacją, wiatrówki o energii wylotowej do 17 J (dżuli) nie są bronią pneumatyczną w rozumieniu ustawy i mogą być kupowane bez żadnych formalności chociażby - co ostatnio coraz modniejsze - w sprzedaży wysyłkowej.

Natomiast wiatrówki o energii kinetycznej wystrzeliwanego pocisku powyżej 17 J są zgodnie z nowymi przepisami bronią pneumatyczną i podlegają rejestracji, której należy dokonać do 5 dni od daty zakupu. Kartę rejestracyjną dla takiej broni wydaje powiatowa komenda policji (a w przypadku żołnierzy zawodowych komendant oddziału żandarmerii wojskowej), a wymaganymi przy rejestracji dokumentami są: dowód zakupu, potwierdzenie niekaralności oraz zaświadczenie od psychologa i lekarza ogólnego.

Broni pneumatycznej w rozumieniu ustawy nie może nabyć osoba niepełnoletnia, nie jest ona także od początku tego roku dostępna w sprzedaży wysyłkowej. Zgodnie z nowelizacją, każdy kto posiada wiatrówkę o energii wylotowej powyżej 17 J zakupioną przed 1 stycznia 2004, ma obowiązek zarejestrować ją do końca bieżącego roku.

/RMF

Mimo że podczas prac nad nowelizacją posłowie podkreślali, że służyć ma ona dostosowaniu polskiego prawa do regulacji unijnych, to dyrektywa europejska nie nakłada na państwa członkowskie obowiązku wprowadzenia ograniczeń w nabywaniu i posiadaniu broni pneumatycznej. Argumentowano więc, że nowelizacja jest w tym względzie niepotrzebnie restrykcyjna.

- Strzela się także z procy, rzuca się kamieniami, a przecież nikt nie chce reglamentować procy czy kamieni - mówił w Sejmie w czasie dyskusji nad nowelizacją były minister obrony, Bronisław Komorowski z PO. - Dużo więcej przypadków dotyczy nieprawidłowego użycia młotka, siekiery i innych dziwnych narzędzi - przekonywał.

W Europie część państw w ogóle nie ogranicza nabywania i posiadania wiatrówek, inne wprowadzają limity dotyczące kalibru lub energii kinetycznej pocisku opuszczającego lufę. Limit wprowadzony w Polsce jest stosunkowo liberalny. Dla porównania w Niemczech do wolnej sprzedaży dopuszczone są wiatrówki o energii wylotowej do 7,5 J, a w Wielkiej Brytani - do 16,3 J.

Sport

Dzięki zliberalizowaniu polskich przepisów niemal natychmiast zaczęła się u nas rozwijać bardzo popularna w Europie i USA dyscyplina sportu - strzelectwo Field Target. Są to rozgrywane przy pomocy karabinków pneumatycznych zawody polegające na markowaniu polowania przez strzelanie do metalowych figurek zwierząt. Figurki rozstawione są w terenie w odległości do 50 metrów od strzelca, którego zadaniem jest trafienie w 'kill zone' o średnicy od 1,5 do 4 cm.

Polska może się już poszczycić pierwszymi sukcesami w FT - od razu na poziomie światowym. Złożona z pasjonatów wiatrówek reprezentacja Polski w FT zdobyła trzecie miejsce na zakończonych w ubiegłym tygodniu Mistrzostwach Świata Field Target w Ebern (Niemcy), ustępując tylko bardzo doświadczonym reprezentacjom Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Opinie

Są tacy, którzy uważają, że problem incydentów związanych z nieodpowiedzialnym użytkowaniem wiatrówek jest wyolbrzymiony przez media. Jeden z naszych użytkowników komentuje przy okazji informacji na ten temat, że "pismacy znów robią sensację z marginalnych wydarzeń".

Inni chcieliby jednak ostrzejszych regulacji w tej sprawie. "Co za idiota zezwolił na powszechną dostępność broni pneumatycznej??!!!!!! Przecież to już kolejny przypadek, że jakiś debil organizuję zawody w strzelaniu dynamicznym do ludzi!!!!! Do czego te wiatrówki mają służyć?? To ma być zabawka??? Sport??? Przecież nie obrona własna!!!!!!!????" - zżyma się kolejny internauta.

Jeszcze inni postulują po prostu zdrowy rozsądek. "A słyszałeś kiedyś o tak zwanym zdrowym rozsądku? Na wszystko chciałbyś zezwolenia i kontrole? (...) Tak ci się podoba takie policyjne nakazowo-zakazowe państwo? To, że facet strzelał było jego głupotą i pewnie za to odpowie. Ale to nie powód, aby od razu nalegać na stawianie zakazów powszechnych. Analogicznie jak się skaleczysz puszką po konserwie to co? Zabronić produkcji puszek do konserw?" - ripostuje następny użytkownik.

A jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

INTERIA.PL

Zobacz także