Wojewoda małopolski apeluje w sprawie radia RMF FM
Wojewoda małopolski apeluje do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zmianę decyzji zakazującej radiu RMF FM emisji lokalnych pasm programowych. W liście do szefa KRRiT Juliusza Brauna, Ryszard Masłowski zwrócił się z prośbą o ponowne przeanalizowanie tej decyzji.
Ryszard Masłowski podkreśla, że w województwie małopolskim od kilku lat działają dwa oddziały stacji: krakowski i zakopiański, w których zatrudnionych jest ponad 20 osób. "Decyzja Krajowej Rady oznacza, że stracą oni pracę i powiększą, wciąż wzrastającą, liczbę bezrobotnych w Małopolsce" - czytamy w liście wojewody. Masłowski przypomina, że to właśnie radio RMF FM od swojego powstania niezwykle aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności.
"Pragnę zaznaczyć, że to właśnie radio RMF FM było obecne przy podpisywaniu umów o współpracy między Małopolską a Turyngią, relacjonowało wydarzenia z Zimowej Uniwersjady, na bieżąco informowało o sytuacjach zagrożenia jakie powstawały w Małopolsce w związku z klęskami żywiołowymi. W czasie często zdarzających się na terenie województwa małopolskiego powodzi RMF FM jest jednym z podstawowych mediów informujących o aktualnej sytuacji oraz podającym niezbędne komunikaty Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Małopolskiego i Małopolskiego Komitetu Przeciwpowodziowego" - pisze wojewoda Masłowski. Według niego informacje podawane w lokalnych serwisach informacyjnych stacji RMF FM dotyczą nie tylko spraw ważnych dla całego województwa, ale równie często dotykają problemów małych, lokalnych społeczności.
"Poprzez swoją działalność RMF FM współdziała w procesie integracji społeczności lokalnych wokół ważnych problemów oraz współuczestniczy w strategii budowania tożsamości regionalnej, zaś wysoki standard emitowanych programów sprzyja budowie społeczeństwa obywatelskiego" - uważa wojewoda i dodaje, że ważne jest, by informacje były rzetelne, sprawdzone i docierały do jak największej grupy odbiorców. Wszystkie te oczekiwania - jego zdaniem - spełnia RMF FM.
Ponad tydzień temu decyzję KRRiT skrytykowało Centrum Monitoringu i Wolności Prasy. Według Centrum decyzja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zakazująca sieci RMF FM emisji lokalnych pasm programowych i reklamowych jest niekorzystna dla słuchaczy i stawia naszą stację w sytuacji "nierównoprawnej wobec innych nadawców".