Ustawa 203 osądzona
Samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej, czyli tzw. ZOZ-y, mogą dochodzić od Narodowego Funduszu Zdrowia roszczeń za wypłatę podwyżek na mocy tzw. ustawy 203 - zdecydował Sąd Najwyższy. Jest jednak warunek - prawidłowe gospodarowanie własnymi środkami.
Jeśli mimo poprawnej polityki finansowej placówce nie udało się zgromadzić pieniędzy na podwyżki, to może ona wystąpić o zwrot pieniędzy przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Rok temu Sąd Najwyższy orzekł, że Narodowy Fundusz Zdrowia ma oddać pieniądze, wydane na pielęgniarskie podwyżki z tytułu ustawy 203 przez krakowski szpital im. Rydygiera.
Według ustawy, w 2001 roku płace pracowników służby zdrowia miały wzrosnąć o 203 złote brutto. Rok później - o 170 złotych. Prawo nie przewidziało jednak, kto miał przekazać szpitalom i przychodniom pieniądze na ten cel. Placówki medyczne wypłaciły wówczas obiecane podwyżki, ale działające ówcześnie kasy chorych omówiły refundacji poniesionych przez nie kosztów. To doprowadziło do wzrostu zadłużenia w służbie zdrowia.