Trzy nowe przypadki. Legionelloza w Łódzkiem
Łódzki sanepid poinformował o trzech przypadkach zakażenia bakterią legionella, które odnotowane zostały przez tamtejszą Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Osoby chore pochodzą z powiatów sieradzkiego, poddębickiego i miasta Łódź.
W poniedziałek łódzki sanepid przekazał, że w regionie odnotowano trzy nowe zakażenia legionellą.
Legionella. Trzy nowe zakażenia w Łódzkiem
W związku z tym całkowita liczba zachorowań na legionellozę w województwie łódzkim w bieżącym roku wzrosła do 11.
W Polsce z kolei potwierdzono łącznie 168 przypadków legionellozy. Zdecydowana większość chorych pochodzi z podkarpacia - 111 z Rzeszowa a 38 z powiatu rzeszowskiego. Od początku epidemii odnotowano 19 zgonów. W każdym przypadku u osoby zarażonej stwierdzono choroby współistniejące.
W odpowiedzi na kryzys służby sanitarne wzmocniły nadzór nad bezpieczeństwem instalacji wodnych, za które odpowiadają nadzorcy obiektów.
Jak informowaliśmy w weekend, analizy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wskazują, że epidemia jest na etapie wyciszenia. Jej szczyt przypadł na okres 12-16 sierpnia, natomiast w najbliższym czasie liczba przypadków powinna systematycznie maleć.
Czym jest legionelloza i jak można się nią zarazić?
Legionelloza jest zakaźną, lecz niezaraźliwą chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie legionella. Ich środowiskiem życia jest woda, gdzie rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.
Do zakażenia legionellozą dochodzi poprzez wdychanie aerozolu, powstałego ze skażonej wody. Picie wody, w której znajduje się bakteria, nie prowadzi do zakażenia.
Grupą szczególnie narażoną na tę chorobę stanowią osoby przewlekle chore i te z obniżoną odpornością. Według danych Państwowego Inspektoratu Sanitarnego wśród zakażonych byli najczęściej mężczyźni w wieku 60-90 lat.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!