Rząd udzieli wsparcia wydawcom gazet?
Największe koncerny medialne, m.in. Axel Springer i Agora, będą mogły liczyć na pomoc rządu. Deklaracja taka padła z ust ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego podczas spotkania z przedstawicielami największych wydawnictw prasowych w Polsce. Celem pomocy ma być walka z piractwem w internecie.
Wydawcy wysłali jasny sygnał ministrowi, że w walce z kryzysem mogą sobie nie poradzić.
Spotkanie dotyczyło kondycji prasy w Polsce. Wydawcy chcą, aby Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego udzieliło wsparcia prasie, która przeżywa największy kryzys w swojej historii - informuje na swoich stronach internetowych Press.pl
Charakterystyczna wypowiedź padła z ust prezesa Agory, Piotra Niemczyckiego: - Dlaczego subsydiowana ma być działalność misyjna telewizji, która ma największy udział w rynku reklamowym, a nie mogą liczyć na wsparcie państwa akcje społeczne prowadzone przez gazety, które udziały w rynku reklamowym tracą? - powiedział cytowany przez Press.pl prezes.
Z kolei dla Pawła Fąfary, redaktora naczelnego dziennika Polska "kluczowym działaniem dla uratowania kultury słowa drukowanego jest utrącenie piractwa internetowego". - I tu oczekujemy odpowiednich uregulowań ze strony państwa. W tej chwili koszt wyprodukowania kontentu informacyjnego ponoszą prawie wyłącznie wydawcy gazet, a zyski z ich sprzedaży zbierają telewizja, radio i Internet - mówił.
Wydawnictwo Agora ma jeden z większych portali informacyjnych, który podobnie jak inni swoją działalność opiera na przetwarzaniu doniesień agencyjnych. Dobrodziejstwa, jakie niesie za sobą internet, doceniła też Polskapresse, która mianowała Pawła Nowackiego, redaktora naczelnego Wiadomości24, szefem wszystkich serwisów internetowych.
Według Łukasza Medekszy z Polskiego Radia Wrocław jest to jasna deklaracja rozwoju w sektorze nowych mediów. - Zapewne wydawcy grają na dwa fronty. Rozwijają internet, a zarazem proszą rząd o wsparcie. Wszystko w imię zysku - dodał.
Piotr Twardysko