"Rz": Prof. Gliński zdradza programowe plany PiS
Ułatwienia dla biznesu oraz wprowadzenia udogodnień dla przedsiębiorców m.in. ograniczenie biurokracji – w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" zapowiada szef rady programowej PiS prof. Piotr Gliński. Ekspert wskazuje również na konieczność przeprowadzenia audytu i przeglądu instytucji.
Prof. Piotr Gliński pytany o program, jaki PiS przedstawi za trzy tygodnie, zapewnia, że będzie on podobny do tego, który partia zabronowała przed rokiem. Wprowadzono do niego różnice stosowne do zmian, które nastąpiły w ciągu roku.
"Przed Polską stoją poważne wyzwania, a my nie mamy monopolu na mądrość. Mamy pewność w 95 proc. co do kierunku zmian i rozwiązań, które należy wdrożyć. A reszta to pewien margines do debaty. Jest na nią trochę czasu, bo liczymy, że będzie się ona toczyć również w kampanii wyborczej. W tej chwili jednak jest to już na tyle dojrzałe, że można to zaprezentować Polakom" - zdradził Gliński.
Pytany o to, co konkretnie PiS zaoferuje Polakom, zapowiada, że program skoncentrowany jest na polityce gospodarczej nastawionej na rozwój, m.in. poprzez podniesienie stopy inwestycji, podniesienie wzrostu gospodarczego i oparciu tych zmian na polityce wspierającej innowacyjność.
"Symboliczną kwestią jest to, że prezydent Bronisław Komorowski, dopiero jak przegrał w pierwszej turze wyborów, złożył projekt ustawy o innowacjach. Przez osiem lat rządów PO w ogóle nie potrafiła dotknąć tej kwestii" - wskazuje ekspert PiS.
W programie znajduje się również zapowiedź ograniczenia biurokracji. Zdaniem Glińskiego, by do tego doszło należy najpierw przeprowadzić audyt i przegląd instytucji. "Nie powiem - jak związany z Pawłem Kukizem prezydent Lubina Ryszard Raczyński - że wszystkie instytucje należy rozwiązać. Zgodzę się z nim jednak kierunkowo, że rak biurokracji jest potworny"- stwierdził.
Sytuację przedsiębiorców poprawić miałby wzrost popytu wewnętrznego. "Rozwój oparty na innowacji musi podnieść poziom wynagrodzeń, co napędzi wzrost konsumpcji i podniesie siłę nabywczą oraz poziom życia społeczeństwa"- wyjaśnia Gliński.
Cały wywiad Pawła Majewskiego z prof. Piotrem Glińskim dostępny jest w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".