Reklama

Reklama

"Rz": Platforma zrobiła audyt PiS

Platforma Obywatelska postanowiła obronić się przez atak - pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita". Partia Grzegorza Schetyny dokonała oceny półrocza władzy Prawa i Sprawiedliwości w odpowiedzi na przedstawione w ubiegłym tygodniu przez PiS wyniki audytu rządów PO-PSL.

"Spośród 65 obietnic rząd rozpoczął realizację co piątej. Głównym działaniem PiS było w tym czasie zawłaszczanie instytucji publicznych i spółek Skarbu Państwa" - czytamy w raporcie Platformy Obywatelskiej.

Audyt półrocznych rządów PiS

Raport PO jest odpowiedzią na ubiegłotygodniowy audyt rządów PO-PSL dokonany przez ministrów PiS w Sejmie.

"Platforma Obywatelska stawia rządowi niemal takie same zarzuty, jaki PiS postawił jej samej: nieudolność, zawłaszczanie państwa i nepotyzm" - donosi "Rzeczpospolita".

Główne zarzuty

Według informacji gazety, najpoważniejszy zarzut dotyczy obniżenia wiarygodności polskiej gospodarki. "Już dzisiaj, po raz pierwszy od wielu lat, nasze obligacje skarbowe są droższe od węgierskich, a nawet łotewskich" - pisze PO w dokumencie.

Reklama

Oprócz tego Platforma wytyka PiS deficyt budżetowy: "W budżecie na 2016 rok, pomimo przesunięcia części dochodów z 2015 roku i wyższego, niż zakładano, zysku NBP, został zapisany deficyt w wysokości 55 miliardów złotych". Jak argumentuje PO, jest to "najwyższy deficyt w historii Polski po 1989 roku".

Według doniesień "Rzeczpospolitej", PO zarzuca PiS również "polityczne nominacje na masową skalę" oraz odpowiada na zarzuty Mariusza Kamińskiego dotyczące inwigilowania opozycji i dziennikarzy. PO odniosła się także w raporcie do wystąpienia szefa MON w Sejmie. Według PO, "skandaliczne wypowiedzi Antoniego Macierewicza (...) osłabiają naszą wiarygodność w NATO".

Nad dokumentem pracowało kilku byłych ministrów

Platforma Obywatelska już wczoraj, 16 maja, mówiła o przygotowywaniu odpowiedzi na ubiegłotygodniowe wyniki audytu rządów PO-PSL.

Jak informowało RMF FM, nad dokumentem PO pracowało m.in. kilku byłych ministrów - w tym Andrzej Halicki i Tomasz Siemoniak. Ostateczna wersja została zatwierdzona wczoraj po południu. "Rzeczpospolita" donosi, że audyt półrocznych rządów PiS ma zostać zaprezentowany publicznie w najbliższych dniach.

Audyt rządów PO-PSL. Tak wyglądało burzliwe posiedzenie Sejmu

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy