Reklama

Reklama

Rozdano Paszporty "Polityki". Poznaliśmy laureatów

Paszport "Polityki" w kategorii Muzyka Popularna otrzymał Ralph Kaminski. Piosenkarzowi przyznano nagrodę za osobowość i umiejętność odróżnienia się od innych. Podczas wtorkowej gali poznaliśmy też zwycięzców w kategorii Kultura zdalna, Muzyka poważna, Kreator Kultury, Film, Literatura, Sztuki wizualne, Kultura cyfrowa i Teatr.

Paszport "Polityki" w kategorii muzyka popularna otrzymał wokalista, kompozytor, autor tekstów piosenek, multiinstrumentalista, producent muzyczny i reżyser teledysków Ralph Kaminski za "muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem".

Nagrodę specjalną w kategorii Kultura zdalna otrzymali Małgorzata Płysa i Mat Schulz, twórcy Unsound Festival - za kreatywne podejście do trudnych warunków i połączenie dobrze zaplanowanej edycji online z odbywającą się już fizycznie kolejną odsłoną imprezy.

Reklama

Kto otrzymał Paszport Polityki?

W kategorii Muzyka poważna nagrodę otrzymała Teonika Rożynek - za ogromną wyobraźnię dźwiękową i swobodne poruszanie się po różnorodnych światach muzycznych.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Paszporty Polityki 2022 rozdane! Kto otrzymał nagrodę w kategorii Muzyka Popularna?

Katarzyna Nosowska otrzymała tytuł Kreatora Kultury, nagrodę specjalną "Polityki" - za wielokrotne odświeżanie swojego stylu, odwagę wchodzenia na nowe ścieżki, otwieranie nowych przestrzeni dla siebie i innych.

Nagrodę w kategorii Film otrzymała Aleksandra Terpińska, w kategorii Teatr Dominik Strycharski, w a kategorii Sztuki wizualne ex aequo Jana Shostak oraz Mikołaj Sobczak. Łukasz Barys otrzymał nagrodę w kategorii Literatura, a Tomasz Konrad Ostafin w kategorii Kultura cyfrowa.

Czym są Paszporty Polityki?

Paszporty Polityki to nagroda przyznawana przez tygodnik POLITYKA od 1993 r. Wymyślił ją wieloletni szef działu kultury Zdzisław Pietrasik. 

Od 29 lat wręczana jest każdego roku młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórcy nagradzani są w następujących kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz, od 2016 r., kultura cyfrowa. Od 2002 r. przyznawana jest także nagroda specjalna dla Kreatora Kultury. To wyróżnienie otrzymują osoby lub instytucje, które w sposób szczególny i niestandardowy przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie. Od roku 2020 redakcja POLITYKI przyznaje także nagrodę specjalną Kultura Zdalna.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy