Rosati: Za wysoki podatek od zysków od lokat bankowych
20-procentowy podatek od zysków od lokat bankowych, jaki zamierza od przyszłego roku wprowadzić rząd, jest za wysoki - mówi gość porannych Faktów RMF FM, Dariusz Rosati z Rady Polityki Pieniężnej. - Jeśli jednocześnie minister finansów mówi o konieczności znacznego obniżenia stóp procentowych, to może to wpłynąć na spadek skłonności do oszczędzania - wyjaśnia Rosati.
- Ja mówię, że trzeba jeszcze poczekać na zamiary rządu, dotyczące cięć wydatków, dlatego że to jest ten główny obszar, w którym trzeba poszukać oszczędności. My w tej chwili jeszcze nie wiemy, ponieważ rząd zaanonsował tylko zmiany podatkowe, czyli powstanie dochodów budżetowych - twierdzi Rosati.
- Kompletny obraz jeszcze nie jest znany, ale nas niepokoi zamiar wprowadzenia podatku w wysokości 20 procent od odsetek bankowych. Jeżeli jednocześnie minister finansów mówi o potrzebie cięć stóp procentowych o 400 czy 500 punktów bazowych, to łącznie możemy mieć do czynienia z bardzo skokowym obniżeniem się dochodowości lokat bankowych, a to może wpłynąć na spadek zdolności do oszczędzania. To jest nasza główna obawa - twierdzi członek RPP.
Dariusz Rosati dodaje, że jest przeciwny podnoszeniu podatków, ale w obliczu olbrzymiej dziury budżetowej być może trzeba będzie podatki podnieść. Zaznacza jednak, że taki wzrost powinien być "przejściowy".
Na tę podatkową grę rząd ma niewiele czasu - dokładnie 31 dni - na ogłoszenie progów podatkowych. Nieoficjalnie - jak informuje dzisiejsza prasa - być może już dziś rząd skieruje do Sejmu projekt nowej ulgi budowlanej. Ulga pomóc ma podatnikom, którzy zaciągną kredyt hipoteczny na nowe własne mieszkanie lub dom, a wcześniej nie korzystali z ulgi budowlanej.
Od dochodu do opodatkowania odliczyć będzie można pełne odsetki od dowolnie wysokiego kredytu nawet przez 30 lat, bo na tyle lat banki są skłonne pożyczać pieniądze. Jednak odsetki będzie można odliczyć dopiero z chwilą zakończenia inwestycji.
Według ekspertów proponowana ulga podatkowa w budownictwie mieszkaniowym może być dla nas korzystniejsza od likwidowanej od przyszłego roku dotychczasowej ulgi budowlanej.