Reklama

Policjant pokazuje ci legitymację? Nie daj się zaskoczyć

Zmiana dla policjantów w całym kraju. W policji od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje nowy wzór legitymacji służbowej. Jak teraz wygląda dokument potwierdzający tożsamość policjanta? Sprawdź na zdjęciach.

Co cztery lata Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji określa rozporządzeniem nowe wytyczne dotyczące legitymacji służbowej policjanta. Po co? Chodzi przede wszystkim o wprowadzanie nowych zabezpieczeń, utrudniających fałszowanie identyfikatorów przez oszustów. 

Poprzednia zmiana miała miejsce w styczniu 2019 roku. Wprowadzone wówczas legitymacje straciły ważność z końcem 2022 roku. Od 1 stycznia 2023 r. policjanci mają nowe dokumenty, które będą ważne przez następne cztery lata do 2027 r. 

Policjanci mają nowe legitymacje. Jak wyglądają?

Jak podaje policja, legitymacja służbowa policjanta ma formę spersonalizowanej karty identyfikacyjnej o wymiarach 85,6 na 53,98 na 0,76 mm. Wykonana jest z wielowarstwowego poliwęglanu, personalizowaną metodą grawerowania laserowego i zawiera zabezpieczenia przed fałszerstwem.

Reklama

Jakie to zabezpieczenia? Między innymi tłoczenie powierzchni, mikrodruki, linie giloszowe (rysunek w tle składający się z cienkich linii) czy napis wykonany optycznie zmienną farbą. 

Tak wyglądają nowe legitymacje:

A tak wygląda nowe policyjne legitymacje widziane w świetle UV:Więcej szczegółów na stronie policji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: policja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy