Reklama

Pokazali prognozy podwyżek cen ciepła. W Opolu mają płacić 100 proc. więcej

Odbiorcy energii cieplnej z elektrowni Opole w Opolu i gminie Dobrzeń Wielki otrzymali zaproszenia do podpisywania umów z nowym pośrednikiem - ECO SA. Jak wynika z komunikatu nowego operatora, od nowego roku korzystający z ciepła systemowego z elektrowni mogą płacić o sto procent wyższe rachunki. Nowe ceny mają obowiązywać od początku 2023 roku.

Od kilkudziesięciu lat elektrownia Opole (PGE GiEK) dostarcza ciepło dla ponad tysiąca odbiorców w gminie Dobrzeń Wielki i części Opola. Do tej pory pośrednikiem w sprzedaży ciepła elektrowni była związana z nią spółka Elkom. W grudniu ub. roku Elkom wypowiedział wszystkim odbiorcom umowy na dostawy energii, tłumacząc się zbyt niską opłacalnością tej działalności.

Rzecznik ratusza: Mieszkańcy nie pozostaną bez wsparcia

Początkowo władze Opola nie były zainteresowane dalszą eksploatacją sieci ciepłowniczej. W wypowiedzi z połowy grudnia 2021 roku rzecznik opolskiego ratusza Adam Leszczyński przyszłość ogrzewania domów w dzielnicy Czarnowąsy widział w budowie sieci gazu ziemnego.

- Mieszkańcy nie pozostaną bez wsparcia. Miasto prowadzi rozmowy z Polską Spółką Gazownictwa, które dotyczą budowy sieci gazowej w dzielnicy Czarnowąsy, tak żeby zapewnić mieszkańcom alternatywne źródło ogrzewania. Współpracujemy również z właścicielem sieci ciepłowniczej, tj. Gminą Dobrzeń Wielki, żeby do czasu budowy sieci gazowej zapewnić funkcjonowanie obecnego systemu - poinformował Leszczyński.

Reklama

Po wybuchu wojny w Ukrainie temat zastąpienia ciepła systemowego gazem ziemnym upadł, za to chęć przejęcia obsługi sieci ciepłowniczej rozprowadzającej ciepło z elektrowni zgłosiła spółka Energetyka Cieplna Opolszczyzny, której głównymi akcjonariuszami jest miasto Opole i E.ON edis energia.

Opole. Prognozy cen za energię ze wzrostem 100 proc.

Od początku tygodnia dotychczasowi klienci Elkomu otrzymują zaproszenia do podpisania nowych umów na dostawy ciepła z ECO, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2023 roku. Do informacji załączono pismo ECO, w którym przedstawiono m.in. prognozowany poziom podwyżek cen ciepła.

"Energetyka Cieplna Opolszczyzny informuje, że od dnia 1 stycznia 2023 roku będzie sprzedawcą ciepła systemowego na terenie dzielnicy Czarnowąsy i w gminie Dobrzeń Wielki, pod warunkiem uzyskania stosownych koncesji i taryfy dla ciepła, wydawanych i zatwierdzanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.(...) Biorąc pod uwagę złożony wniosek ECO SA oraz ewentualny wzrost taryfy wytwórcy ciepła (PGE GiEK SA) szacujemy, że łączna, końcowa cena dla odbiorcy może wzrosnąć o około sto procent" - czytamy w dokumencie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Opole | elektrownie | województwo opolskie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy