Odpowiedzi testów gimnazjalnych wyciekły do internetu
Pytania i prawidłowe odpowiedzi środowych testów egzaminacyjnych dla gimnazjów przedostały się do internetu. Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Krzysztof Konarzewski zapewnił, że na obecną chwilę nie ma podstaw do unieważnienia egzaminu w całej Polsce.
Jak podała w środę wieczorem TVN24, Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała policję i Ministerstwo Edukacji Narodowej o tym, że we wtorek wieczorem nastąpił przeciek testów do internetu.
- Jest takie podejrzenie. Powiadomiliśmy ministerstwo i policję - powiedział portalowi gazeta.pl szef CKE. Jak dodał, w czwartek rano powinny być znane pierwsze ustalenia.
Z kolei w TVP Info Konarzewski zaznaczył, że "do wycieku doszło w bardzo ograniczonym zakresie". - Test pojawił się późną nocą, dzień przed egzaminem, na amerykańskim, trudno dostępnym serwerze. Był osiągalny tylko dla osób, które znały 9-cyfrowy numer tego pliku, więc policja ma nadzieję, że grono uczniów, którzy w sposób nieuczciwy skorzystali z tej podpowiedzi i dobrze im poszedł dzisiejszy test jest niewielka - mówił.
- Znajdziemy tych uczniów, unieważnimy egzamin, a sprawcą przecieku zajmie się prokurator - zapewnił.
Szef CKE podkreślił, iż na obecną chwilę "nie ma najmniejszej podstawy do niepokojenia uczniów informacją, że może być unieważniony dzisiejszy egzamin dla uczniów w całym kraju".
- Czekamy na razie na informację z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, która ma się zająć tą sprawą - powiedział Grzegorz Żurawski, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Według informacji z Komendy Głównej Policji zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zostało złożone w Sosnowcu. Policja poddała je weryfikacji.
Plik z pytaniami i odpowiedziami z egzaminu humanistycznego dla gimnazjalistów, który odbył się w środę rano, dzień wcześniej wieczorem umieszczony został na stronie speedyshare.com - napisali użytkownicy serwisu Alert24.
Plik ten, jak podaje portal gazeta.pl, był dostępny w sieci jeszcze po godzinie 20.00. Każdy, kto znał link, bez problemu mógł ściągnąć pytania z podanej strony. W dokumencie podano prawidłowe odpowiedzi pytań testowych. Jedynie literki przy odpowiedziach w pliku, różniły się od tych na prawdziwym egzaminie. Przed 21.00 plik został usunięty.
W środę prawie 480 tys. uczniów III klas z około 7 tys. gimnazjów w całym kraju rozwiązywało test z wiedzy humanistycznej - pierwszą część egzaminu gimnazjalnego. Uczestnictwo w egzaminie jest jednym z warunków ukończenia gimnazjum. Wszyscy uczniowie w Polsce rozwiązywali takie same zadania.
INTERIA.PL/PAP