Obchody 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II
Jan Paweł II był wymagający, bo wymagał od samego siebie; wracamy do jego dziedzictwa po inspiracje, jak stawiać czoła nowym wyzwaniom - powiedział w sobotę kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy św. z okazji 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Lublinie.
- Obecność i posługa błogosławionego papieża Jana Pawła II w Kościele nie skończyła się 2 kwietnia 2005 roku (kiedy zmarł). Od siedmiu lat towarzyszy nam może w sposób jeszcze głębszy. Powracamy do jego dziedzictwa, znajdujemy w nim inspiracje, by stawiać czoło nowym wyzwaniom, przed jakimi staje Kościół i świat obecnie - powiedział metropolita krakowski.
Kard. Dziwisz podkreślił, że Jan Paweł II dał "jednoznaczne, niezwykle przejrzyste świadectwo swojej wiary i miłości", formował sumienia, angażował się w "wyzwolenie ludzi i narodów".
- Był wymagający wobec innych, bo wymagał przede wszystkim od siebie. Mierzył wysoko. Wymagał również od młodych, bo wiedział, że stać ich na więcej. A młodzi szli za nim, bo dostrzegali w nim ojca i mistrza życia, duchowego przewodnika w naszym niełatwym, często zagubionym świecie, szukającym sensu, tęskniącym za prawdą, miłością - dodał.
Kard. Dziwisz, który był osobistym sekretarzem Jana Pawła II, wspomniał, że papież odwiedził Lublin w dziewiątym roku pontyfikatu, choć od samego początku swej posługi papieskiej marzył o wizycie w tym mieście, z którym był związany, zwłaszcza ze środowiskiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie przez wiele lat prowadził wykłady.
- Ówczesne władze naszego kraju obawiały się wizyty papieża na ścianie wschodniej, za którą rozciągał się bezkresny obszar zarządzany przez tych, którzy pretendowali do roli światowych przywódców bezbożnej ideologii komunistycznej. W systemie opartym na tej ideologii Bóg nie miał prawa wstępu, a papież, nie dysponujący przecież żadną armią, żadną dywizją, ale słowem prawdy i miłości, stanowił dla nich maksymalne zagrożenie - wspominał kard. Dziwisz.
W nabożeństwie, które było głównym punktem rocznicowych obchodów, uczestniczyli liczni biskupi, przedstawiciele władz miasta i województwa, lubelskich uczelni wyższych oraz licznie zgromadzeni wierni. Rocznicowa msza św. w Lublinie została odprawiona przy kościele Świętej Rodziny zbudowanym w miejscu, gdzie 25 lat temu Jan Paweł II odprawiał mszę św. dla około miliona wiernych.
Po mszy z okazji 25. rocznicy wizyty papieża orkiestra Filharmonii Lubelskiej oraz chóry Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej dały koncert, podczas którego wykonano utwór Piotra Selima "Z ziemi wiernej" skomponowany specjalnie na rocznicę. Podczas koncertu przypomniano też fragmenty homilii i przemówień Jana Pawła II wygłoszonych podczas wizyty w Lublinie.
W piątek wieczorem na KUL z okazji rocznicy otwarto wystawę pt. "Jan Paweł II wyniesiony na ołtarze".
Jan Paweł II odwiedził Lublin 9 czerwca 1987 r. podczas trzeciej pielgrzymki do Polski. Przyleciał wtedy helikopterem na teren byłego obozu hitlerowskiego na Majdanku, gdzie modlił się przy mauzoleum kryjącym prochy pomordowanych. Potem udał się do katedry, na krótką modlitwę, a następnie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim spotkał się ze społecznością uczelni i przedstawicielami środowisk akademickich z całego kraju. Po południu przewodniczył mszy św. w obecnej dzielnicy mieszkaniowej Czuby, której budowa wtedy się rozpoczynała. Podczas tego nabożeństwa udzielił święceń kapłańskich 50 diakonom.
W maju ub. roku papież Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II błogosławionym.