Nowa wizja świadka koronnego
Może nim być szef gangu, musi jednak najpierw ujawnić cały swój majątek - to tylko niektóre z zapisów o świadku koronnym, które mają się znaleźć w nowej ustawie na ten temat.
W sumie projekt przewiduje około 30 zmian. Wedle planów, kandydat na świadka koronnego będzie musiał ujawnić swój majątek, jak również majątek pozostałych członków gangu czy grupy przestępczej. Informacje przez niego przekazane zostaną zweryfikowane w czasie śledztwa. Nowością jest zapis umożliwiający skorzystanie z instytucji świadka koronnego także szefom grup przestępczych. Dotychczas było to niemożliwe.
Projekt nowelizacji jest już gotowy, a wejść w życie musi przed wrześniem tego roku. Zdaniem ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, projekt, nad którym "pracowały liczne środowiska prawnicze", może trafić do Sejmu za około półtora miesiąca. Projekt ustawy znalazł się w pakcie stabilizacyjnym, ma więc duże szanse na realizację.
Jak poinformował Ziobro, dotychczasowa ustawa o świadku koronnym, obowiązująca od 1997 roku, sprawdziła się wobec 80 podejrzanych, wykryto dzięki niej sprawców ponad 7 tys. przestępstw i rozbito m. in. gang pruszkowski. Jednak - co podkreślił prokurator krajowy Janusz Kaczmarek - na jej podstawie zabezpieczono tylko mienie wartości 8,5 mln zł, a odzyskano mienie o wartości 22 mln zł. Zwiększeniu tych wartości ma służyć zapis, że świadek koronny ma obowiązek ujawnienia majątku własnego i znanego mu majątku pozostałych członków grupy przestępczej.
Według projektu, o ustanowieniu świadka koronnego będzie decydował prokurator krajowy, a o dopuszczeniu dowodu z takich zeznań - sąd okręgowy. Ponadto autorzy projektu przewidują wydłużenie z jednego roku do 5 lat okresu, w którym popełnienie nowego przestępstwa może pozbawić świadka koronnego dobrodziejstw przewidzianych ustawą.
Zdaniem autorów projektu, zmiany te posłużą m.in. usprawnieniu procedury i wypracowaniu spójnych standardów wykorzystania instytucji świadka koronnego.
Ziobro zapowiedział także przedstawienie w ciągu dwóch tygodni projektu zmiany ustawy o prokuraturze i zmian regulaminu. Znajdzie się tam zapis o utworzeniu nowych scentralizowanych pionów do walki z przestępczością zorganizowaną, które będą podlegały zastępcy prokuratora generalnego - prokuratorowi krajowemu.
RMF/INTERIA.PL/PAP