Noc Muzeów w Warszawie - tłumy w Muzeum Historycznym i Wojska Polskiego
15 tysięcy osób zgromadziły podczas tegorocznej Nocy Muzeów atrakcje organizowane przez Muzeum Historyczne m.st. Warszawy; ponad 14 tys. odwiedziło Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a osiem tysięcy gości przyszło zobaczyć dzieła warszawskiego Muzeum Narodowego.
M.st. Warszawa nie ma jeszcze oficjalnych danych dotyczących podsumowania Nocy Muzeów w Warszawie, ale niektóre placówki dysponują już własnymi statystykami.
Noc Muzeów w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy rozpoczął spacer ścieżką literacką "Lalki" Bolesława Prusa wiodący przez okolice związane z jednym z jej głównych bohaterów Ignacym Rzeckim. Pod pomnikiem Syrenki na Rynku Starego Miasta zgromadziło się wielu warszawiaków, których po zakątkach związanych ze starym subiektem oprowadził pomysłodawca ścieżki Paweł Waszak. W sumie w wydarzeniach organizowanych przez tę placówkę udział wzięło ok. 15 tys. osób.
Jak co roku, dużym zainteresowaniem cieszyło się Muzeum Wojska Polskiego: ok. 4,3 tys. osób zwiedziło muzeum w środku. W wydarzeniach organizowanych na zewnątrz budynku uczestniczyło 10 tys. osób. Przed frontem gmachu głównego ustawiono m.in. broń ciężką, w którą wyposażeni byli żołnierze Polskich Sił na Zachodzie, walczący w II wojnie światowej z hitlerowcami. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się najnowszy nabytek samolot Jak-40, który trafił z 36 Specjalnego Pułku Transportowego.
Otwarte po 10 miesiącach przygotowań i obchodzące 150. rocznicę istnienia Muzeum Narodowe odwiedziło 8 tys. osób. Można było zobaczyć m.in. odzyskaną ze strat wojennych "Żydówkę z pomarańczami" czy odrestaurowaną "Bitwę pod Grunwaldem".
Chętnie odwiedzanym miejscem przez uczestników Nocy Muzeów było Muzeum Powstania Warszawskiego - odwiedziło je 6,7 tys. osób, a Fotoplastikon Warszawski - ponad 670 gości.
6,5 tys. przyszło do galerii Zachęta; Pałac na Wyspie w Łazienkach odwiedziło ponad 1400 osób, a 1300 osób zwiedzało Kancelarię Premiera.
Koncert plenerowy zespołu Deep Forest pod Pomnikiem Chopina zgromadził 8000 osób i było to wydarzenie muzyczne, które zgromadziło najliczniejszą publiczność.
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r., w 2001 r. przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Głównym celem tej imprezy, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności.
Noc Muzeów od 2003 r. odbywa się również w Polsce i z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przystępuje coraz więcej miast. Muzea i galerie przygotowują specjalne wystawy i wydarzenia, które cieszą się ze strony fanów Nocy Muzeów bardzo dużym zainteresowaniem.