Mniej kanałów i reklam, brak abonamentu. TVP czekają zmiany

Oprac.: Tomasz Kromp

Czy będą zmiany w finansowaniu mediów publicznych?
Czy będą zmiany w finansowaniu mediów publicznych? Andrzej IwanczukEast News

Koniec abonamentu RTV? Zamiast niego opłata audiowizualna

Cały czas jest analizowana alternatywa, czyli dwa sposoby na finansowanie mediów i jest to liczone. To pewien mechanizm finansowania z budżetu państwa, a nie coroczna dotacja wzorem wielu państw europejskich. Jest to minimalny procent od PKB. Tak, aby media publiczne posiadały pewne środki gwarantowane nie corocznie, tylko w długiej perspektywie. To będzie propozycja ustawowa.
Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl
Drugi sposób to opłata audiowizualna. Ona jest policzona na poziomie około 9 zł miesięcznie z PIT-u i CIT-u w formie pewnego automatu. Przy tej koncepcji obowiązywałyby wszystkie dotychczasowe ulgi, czyli dla inwalidów, niewidomych, kombatantów, etc. Tam jest także propozycja poszerzenia tego o dzieci i młodzież do 26 roku życia. Opłata byłaby od adresu domowego i domownika, podatnika. Nie od smartfona czy określonego urządzenia. Opłaty audiowizualne są także w innych krajach Europy.
Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl
Chodzi o to, że jeżeli likwidujemy abonament i ograniczamy reklamy - bo te dwa elementy są wpisane w obu wariantach - chcemy rozpocząć rok 2025 z nowymi rozwiązaniami ustawowymi.
Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl

Telewizja Publiczna ograniczy liczbę kanałów?

Zobacz również:

Zandberg o sytuacji w TVP: Sienkiewicz na swoją odpowiedzialność wybrał tę drogęRMF FMRMF