Mniej kanałów i reklam, brak abonamentu. TVP czekają zmiany

Oprac.: Tomasz Kromp

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Zły
angry
2,5 tys.
Udostępnij

Będzie nowy sposób finansowania mediów publicznych? Na to wygląda. Wraz z początkiem 2025 roku mogą wejść w życie nowe przepisy, które zakładają pozyskiwanie przez Telewizję Polską i Polskie Radio środków z opłaty audiowizualnej lub dotacji budżetowej. Rewolucja czeka również samą ofertę programową. Okazuje się, że w TVP będziemy mogli zobaczyć mniej reklam, ale także mniej kanałów.

Czy będą zmiany w finansowaniu mediów publicznych?
Czy będą zmiany w finansowaniu mediów publicznych? Andrzej IwanczukEast News

Koniec abonamentu RTV? Zamiast niego opłata audiowizualna

Trwają prace nad reformą finansowania mediów publicznych. Bogdan Zdrojewski, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu w rozmowie z Wirtualnemedia.pl wskazał, że rozpatrywane są dwie alternatywy. Pierwsza zakłada stworzenie mechanizmu finansowania z budżetu państwa.

Cały czas jest analizowana alternatywa, czyli dwa sposoby na finansowanie mediów i jest to liczone. To pewien mechanizm finansowania z budżetu państwa, a nie coroczna dotacja wzorem wielu państw europejskich. Jest to minimalny procent od PKB. Tak, aby media publiczne posiadały pewne środki gwarantowane nie corocznie, tylko w długiej perspektywie. To będzie propozycja ustawowa.
Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl

Z kolei drugą propozycją jest wprowadzenie opłaty audiowizualnej i zastąpienie nią abonamentu RTV. Rzeczona opłata miałaby wynosić około 8-9 zł i być nakładana na podatników i firmy, a nie (jak w przypadku abonamentu RTV) na gospodarstwa domowe. Podobne rozwiązanie funkcjonuje również w innych europejskich krajach.

Drugi sposób to opłata audiowizualna. Ona jest policzona na poziomie około 9 zł miesięcznie z PIT-u i CIT-u w formie pewnego automatu. Przy tej koncepcji obowiązywałyby wszystkie dotychczasowe ulgi, czyli dla inwalidów, niewidomych, kombatantów, etc. Tam jest także propozycja poszerzenia tego o dzieci i młodzież do 26 roku życia. Opłata byłaby od adresu domowego i domownika, podatnika. Nie od smartfona czy określonego urządzenia. Opłaty audiowizualne są także w innych krajach Europy.
Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl

Przewiduje się również istnienie procedury, dzięki której będzie można zostać zwolnionym z rzeczonej opłaty. Z tej możliwości będą mogły skorzystać osoby, które w żaden sposób nie korzystają z mediów publicznych. Warto jednak zaznaczyć, że w takiej sytuacji konieczna może okazać się kontrola.

Prace nad ustawą miałyby zostać ukończone wraz z końcem września. Nowe przepisy mogłyby zacząć działać już od 1 stycznia 2025 roku. Bogdan Zdrojewski zaznacza również, że obydwa warianty uwzględniają ograniczenie reklam.

Chodzi o to, że jeżeli likwidujemy abonament i ograniczamy reklamy - bo te dwa elementy są wpisane w obu wariantach - chcemy rozpocząć rok 2025 z nowymi rozwiązaniami ustawowymi.
Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl

Telewizja Publiczna ograniczy liczbę kanałów?

Media publiczne będą prawdopodobnie musiały ograniczyć wydatki związane z utrzymywaniem dużej liczby kanałów Telewizji Polskiej, których w obecnej ofercie jest aż 21. Już niedługo ma do nich powrócić TVP World. Pod względem liczby kanałów telewizji publicznej, Polska jest w światowej czołówce. Przegania ją jedynie chińska CCTV.

Niektórzy wskazują, że część programów powinna zostać zlikwidowana lub połączona z innymi. W rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl zasiadający w Radzie Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski stwierdził, że "powinno zostać tyle kanałów, żeby realizować misję nadawcy publicznego".

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Zandberg o sytuacji w TVP: Sienkiewicz na swoją odpowiedzialność wybrał tę drogę
      Zandberg o sytuacji w TVP: Sienkiewicz na swoją odpowiedzialność wybrał tę drogęRMF FMRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      983
      Super
      relevant
      316
      Hahaha
      haha
      227
      Szok
      shock
      90
      Smutny
      sad
      98
      Zły
      angry
      743
      Lubię to
      like
      Zły
      angry
      2,5 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na