Minister skarbu odwołany
Premier Jerzy Buzek podjął decyzję o odwołaniu ministra skarbu Emila Wąsacza i powołaniu na to stanowisko senatora Andrzeja Chronowskiego z Ruchu Społecznego AWS - podało dzisiaj Centrum Informacyjne Rządu. Według CIR, wnioski premiera w tej sprawie zostały przekazane do prezydenta.
Premier Jerzy Buzek wyjaśnił dzisiaj w Gdańsku, że minister skarbu Emil Wąsacz odszedł na własną prośbę, aby jego osoba nie była źródłem napięć w AWS. Szef rządu dodał, że szczegóły swojej rezygnacji Wąsacz uzasadni pojutrze na konferencji prasowej.
- W tej chwili mamy rząd, który nie ma większości parlamentarnej i AWS stoi przed trudnym zadaniem obrony swojego ministra i w związku z tym, aby nie przysparzać problemów i dalszych napięć swojemu ugrupowaniu minister podał się do dymisji - stwierdził Buzek.
Szef rządu poinformował też, że rozmawiał o sprawach resortu skarbu z wicemarszałkiem Senatu Andrzejem Chronowskim, który ma zastąpić Wąsacza. Premier dodał, że jutro i w środę spotka się z nimi, aby omówić szczegóły przekazania ministerstwa.
- Złożony przez Komisję Skarbu Państwa wniosek o odwołanie Wąsacza leży w Sejmie od kilku tygodni. Parlamentarzyści, gdy wrócą z wakacji, nie będą musieli się nim zajmować - wyręczył ich w tym premier Buzek, dymisjonując kontrowersyjnego ministra. Wąsaczowi już dwukrotnie "cudem" udało się uniknąć utraty posady. Składane w Sejmie wnioski o jego odwołanie były jednak odrzucane minimalnym stosunkiem głosów.
Następca Wąsacza, Andrzej Chronowski (AWS), jest senatorem z województwa nowosądeckiego. Urodził się w 1961 roku w Grybowie. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Górniczo Hutniczej. Ukończył kurs dla członków rady nadzorczej i zdał egzamin w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. Specjalizuje się w zakresie prawa handlowego, przekształceń własnościowych i prawa bankowego. Uczestniczył w strajkach studenckich w 1980 i 1981. Od 1987 jest zatrudniony w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Nowym Sączu. W Senacie RP III kadencji zasiadał w Prezydium Klubu Senackiego NSZZ "Solidarność", a także w Komisji Gospodarki Narodowej, Komisji Praw Człowieka i Praworządności oraz Komisji Inicjatyw i Prac Ustawodawczych.
RMF/PAP