"Minister finansów nie ma walizek z pieniędzmi"
W wywiadzie udzielonym TVN 24 wiepremier i minister finansów Zyta Gilowska stwierdziła, że wrocławska Akademia Medyczna winna udzielić poręczenia zadłużonemu Szpitalowi Klinicznemu we Wrocławiu. Podkreśliła, że minister zdrowia nie konsultował z nią możliwości udzielenia dotacji dla szpitali z Banku Gospodarstwa Krajowego.
. Poinformowała, że proponowała ministrowi zdrowia, by nakłonił Akademię Medyczną - organ założycielski szpitala - do udzielenia poręczenia.
W czwartek dolnośląski oddział NFZ przelał na konto komornika pieniądze Akademickiego Szpitala Klinicznego - 8,6 mln zł, ponieważ placówka nie uzyskała od swych wierzycieli odsunięcia o 30 dni spłaty zadłużenia.
Gilowska podkreśliła, że "część szpitali, która liczyła się z takim zbiegiem zdarzeń wynegocjowała z wierzycielami inne struktury spłaty zadłużenia, a niektóre szpitale czekały na ostatnią chwilę".
- Dramatem na Dolnym Śląsku jest to, że szpitali jest chyba tam za dużo w stosunku do potrzeb - dodała.
konsultował z nią pomysł udzielania dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) na oddłużanie szpitali. Jak wyjaśniła, aby BGK mógł udzielać pożyczek potrzebna jest postawa prawna, a dotacje muszą być przewidziane w budżecie. Przypomniała, że ustawa budżetowa na 2007 r. nie przewiduje takiej możliwości.
- Minister finansów nie jest osobą, która jedzie wózkiem widłowym, obładowanym walizkami z pieniędzmi i od ministerstwa do ministerstwa ma pytanie: przepraszam może walizeczkę pieniędzy? Przepraszam, tak nie ma - powiedziała Gilowska.
Wicepremier szacuje, że zadłużenie szpitali w Polsce przekracza 4 mld zł. Poinformowała, że poradziła ministrowi zdrowia, by przygotował spis szpitali, które są "szczególnie istotne dla polityki zdrowotnej państwa". Dodała, że szpitale z tej listy powinny zostać objęte szczególnym nadzorem ministra zdrowia i należałoby tam "wprowadzić jakieś dopuszczalne instrumenty finansowe".
- Najważniejsze, żeby Sejm zaakceptował taki rejestr - podkreśliła.
Minister Religa poinformował na czwartkowej konferencji w Sosnowcu (Śląskie), że wrocławski Akademicki Szpital Kliniczny może, jako jeden z nielicznych w kraju, liczyć na pomoc ministra zdrowia i rządu.
INTERIA.PL/PAP