Jak przyjąć komunię w maseczce?
Czy w kościele trzeba nosić maseczki? Jak przyjąć komunię? Na te pytania odpowiedziała Konferencja Episkopatu Polski.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, od 16 kwietnia osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub części odzieży. Z tego obowiązku wyłączeni są duchowni sprawujący "kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania" - przypomina rzecznik KEP ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.
Rzecznik Episkopatu podkreślił, że przedstawiony w środę projekt rozporządzenia Rady Ministrów zakłada, że obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, dotyczy również miejsc kultu religijnego.
Ks. Rytel-Andrianik dodał, że zgodnie z opublikowanym projektem rozporządzenia, ten obowiązek nie stosuje się w przypadku "duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania". W innych sytuacjach, np. w kościele, na terenie przykościelnym, w zakrystii, w kancelarii parafialnej, są zobowiązani mieć maseczkę ochronną lub - zgodnie z przepisami - zakryć usta i nos.
A jak przyjmować komunię świętą?
Według kościelnych zaleceń, twarz można odsłonić w taki sposób, aby nie dotykać rękami wewnętrznej strony maseczki.
Jeśli nie ma możliwości przyjęcia komunii fizycznie, można to uczynić duchowo, tzw. komunia duchowa (pragnienia) - informuje KEP.