Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Jak przetrzymać taaakie mrozy?

To już nie są żarty - niskie temperatury, które utrzymują się u nas od kilku dni, coraz bardziej utrudniają nam życie.

/AFP

Niestety prognozy meteorologów się sprawdziły - nad Polskę nadciągnęło bardzo mroźne i suche powietrze arktyczne z północnego wschodu. Nieco cieplej zrobi się prawdopodobnie dopiero w środę lub czwartek. Jak przetrzymać te mrozy?

Pomóc bezdomnym

/AFP

Pomoc potrzebna jest przede wszystkim bezdomnym. Tegoroczna zima pochłonęła już w Polsce przeszło sto ofiar śmiertelnych, głównie wśród takich właśnie osób. Niestety apele o to, by korzystali z przytułków, nie zawsze skutkują.

W noclegowniach, nawet tam gdzie miejsc już brakuje, dodawane są materace lub wyznaczane dodatkowe miejsca w domach pomocy społecznej. Czeka tam na nich ciepły posiłek i odzież. Ponadto uruchamiane są ogrzewalnie na dworcach, jadłodajnie, punkty wydawania posiłków, odzieży, obuwia. Także w barach i stołówkach szkolnych osoby bezdomne mogą otrzymać gorący posiłek po skierowaniu z ośrodków pomocy społecznej.

Informacje o osobach bezdomnych i potrzebujących pomocy można zgłaszać na bezpłatne infolinie uruchomione w każdym województwie.

Spacery muszą poczekać

Lekarze ostrzegają, że w mroźne dni poza domem nie mogą przebywać przede wszystkim małe dzieci i osoby starsze. - Duży mróz nasila objawy chorób układu krążenia i oddechowego; może sprzyjać zasłabnięciom, bólom w klatce piersiowej i dusznościom - mówi dr Robert Jędrzejewski z Centralnego Szpitala Klinicznego przy ulicy Banacha w Warszawie.

Mróz działa szczególnie niekorzystnie na osoby, u których występują choroby układu krążenia i układu oddechowego. Takie osoby, szczególnie jeśli są starsze i mają niższą odporność organizmu niż młodzi, powinny unikać wychodzenia z domu w bardzo mroźny dzień.

- W przypadku choroby wieńcowej silny mróz powoduje odruchowy skurcz naczyń krwionośnych, a w efekcie ból w klatce piersiowej - wyjaśnia dr Jędrzejewski. Lekarz zaznaczył, że zwiększone przez mróz problemy z krążeniem mogą także sprzyjać zasłabnięciom.

/AFP

Nagły spadek temperatury jest także niekorzystny dla osób cierpiących na astmę - powoduje u nich nasilenie się duszności. Również w przypadku innych chorób układu oddechowego, na przykład przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), objawy nasilają się pod wpływem mrozu.

Lekarz pediatra Krystyna Ziółkowska ostrzegła, że w bardzo mroźny dzień poza domem nie mogą przebywać malutkie dzieci: "Dzieci liczące mniej niż dwanaście miesięcy nie powinny być poza domem kiedy temperatura spada poniżej minus 5 stopni Celsjusza".

Według Ziółkowskiej, dzieci nieco starsze, kilkuletnie, mogą wychodzić w mroźne dni tylko na krótkie, maksymalnie półgodzinne spacery. - Ich skóra powinna być silnie natłuszczona, ponieważ mróz powoduje pękanie naczyń krwionośnych w skórze - dodała. - Jeśli chodzi o dzieci starsze i dorosłych - lepiej, aby w mroźny dzień wychodziły z domu częściej, a na krótszy okres czasu, niż raz, a na długo - powiedziała. Także osoby starsze powinny w mroźny dzień unikać wychodzenia z domu.

Jeśli musisz wyjść z domu

/AFP

Jeśli musimy wyjść na zewnątrz, najlepiej ubrać się "na cebulkę". Koniecznie też trzeba zadbać o ciepłe buty i czapki. Lekarze przypominają, że najbardziej wrażliwe na odmrożenia są kończyny, a najwięcej ciepła tracimy przez głowę - dlatego te części ciała powinny być szczególnie dobrze zabezpieczone przed zimnem.

Panie niech zrezygnują w mroźne dni z noszenia kolczyków w uszach. Wszyscy nie zapominajmy o kremach natłuszczających - smarujemy nim twarz, usta, a dodatkowo także uszy i dłonie. Buzie zasłaniamy szalikiem. Na nogi zakładamy luźne obuwie, tak aby było w nim jeszcze miejsce na grubą skarpetę.

Marzną ludzie i zwierzęta - zobacz nasze galerie zdjęć.

Czekając na przystanku, starajmy się cały czas poruszać. Przy tak dużych mrozach oddychajmy tylko nosem, nie ustami. Jeśli to możliwe, zanim od razu wyjdziemy z ciepłego wnętrza na duży mróz, poczekajmy chwilę w nieco chłodniejszym korytarzu - organizm bardzo nie lubi tak gwałtownych skoków temperatury.

Tylko nie alkohol

/AFP

Alkohol to najgorszy sposób na rozgrzewkę. Tylko pozornie jest nam po nim cieplej. W rzeczywistości znieczula i zmniejsza ochronę organizmu przed zimnem. Po wysokich procentach organizm przestaje bronić się przed chłodem.

- Alkohol przyspiesza utratę ciepła przez organizm - wyjaśnia dr Robert Jędrzejewski. Osoby nietrzeźwe to po bezdomnych najczęstsze ofiary mrozów. Nietrzeźwi trafiają do szpitali z odmrożonymi kończynami, które czasami trzeba nawet amputować.

Po powrocie do domu dobrze napić się gorącej herbaty z sokiem malinowym, cytryną lub miodem. Zmarznięte stopy można rozgrzać termoforem wypełnionym gorącą wodą albo po prostu rozmasować dłońmi.

Żeby odpalił

/AFP

Na niskie temperatury narzekają kierowcy. Zamarznięta skorupa śnieżna na drogach powoduje, że drogi są śliskie i niebezpieczne. Policja apeluje o ostrożną jazdę i przypomina, jak należy zabezpieczyć samochód przed mrozem. Policja radzi, by nie podróżować bez opon zimowych. Przed podróżą należy sprawdzić m.in. akumulator, płyn chłodzący, wycieraczki i płyn do spryskiwania szyb. Zbiornik z paliwem w czasie zimy powinien być przynajmniej w połowie pełen. Na czas dłuższej podróży warto mieć ze sobą wysokoenergetyczne, suche pożywienie oraz wodę.

Z powodu mrozów cieszą się chyba tylko dzieci, które w niektórych rejonach kraju nie muszą iść do zamkniętych szkół. Reszta na razie musi się przyzwyczaić do tak niskich temperatur i nauczyć z nimi żyć. A meteorolodzy zapowiadają, że po krótkotrwałym ociepleniu, siarczyste mrozy znowu przypomną nam o sobie pod koniec tygodnia.

INTERIA.PL/PAP

Zobacz także