Jak przekonać młodych Żydów do Polski?
Tanie przeloty z Polski do Izraela i edukacyjna wymiana młodzieży między oboma krajami - to tylko niektóre zadania ministra Adama Lipińskiego i specjalnego zespołu, który wkrótce powstanie w Kancelarii Premiera.
To zespół Lipińskiego, a nie MEN będzie się zajmował współpracą edukacyjną między Polską a Izraelem - zapowiada "Rzeczpospolita".
Zespół powstanie prawie rok po tym, jak z rządu odszedł ostatni pełnomocnik premiera ds. stosunków polsko-żydowskich (Agnieszka Magdziak -Miszewska została wtedy ambasadorem w Tel Awiwie) i ma dbać o stosunki między dwoma narodami.
- Nie ingerujemy w koordynację Marszu Żywych ani go nikomu nie odbieramy. Chcemy natomiast pomagać w wizytach edukacyjnych młodzieży - zaznacza Lipiński. Ale jak dowiedziała się "Rz", niewykluczone jednak, że wkrótce jego zespół zajmie się także Marszem Żywych, organizowanym ku czci ofiar Holokaustu.
Przyjazdy żydowskiej młodzieży do Polski stały się bowiem sprawą delikatną, od kiedy wicepremierem i ministrem edukacji jest Roman Giertych. Ambasador Izraela w Polsce Dawid Peleg unika kontaktów z liderem Ligi Polskich Rodzin, ponieważ uważa, że wicepremier nie walczy z"antysemickimi akcentami" w swej partii. Izrael postulował przeniesienie z MEN do Kancelarii Premiera komórki pomagającej w organizacji Marszu Żywych.
By załagodzić sytuację, Giertych rok temu, podczas rocznicy mordu Żydów w Jedwabnem, zadeklarował: - W Polsce nie ma i nie będzie miejsca na antysemityzm. Jednak jego relacji z Izraelem to nie zmieniło. W ostatnich miesiącach stosunki między dwoma krajami ocieplał głównie prezydent Lech Kaczyński.
Teraz współpraca polsko-żydowska ma ruszyć na znacznie szerszą skalę. - Dotąd tylko młodzież izraelska przyjeżdżała do Polski, a my chcemy, by także młodzi Polacy odwiedzali Izrael - zapowiada Lipiński. - A warunkiem tego jest uruchomienie pierwszego czarteru lub tanich linii lotniczych między naszymi krajami. Będziemy o to zabiegać - dodaje Lipiński.
Zespół chce też wspólnie z izraelskim MSZ opracowywać programy edukacyjne młodzieżowych wyjazdów. Np. młodzi Żydzi mają poznawać nie tylko miejsca związane z Holokaustem, ale też historię i kulturę Polski. - Często nie mieli kontaktu z Polakami, a chcemy, by zobaczyli też w Polsce żywy i dynamicznie rozwijający się kraj. Otwarty na nich -mówi minister. Jego zadaniem będzie też walka z opinią o Polsce jako kraju antysemickim.
INTERIA.PL/PAP