Reklama

Reklama

Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa: Polska jest krajem wolnym od GMO

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przekazała, że po przeprowadzeniu blisko 10 tys. kontroli, Polska jest krajem wolnym od upraw GMO, czyli organizmów modyfikowanych genetycznie. Kontrola objęła plantacje kukurydzy, rzepaku i soi.

"Po czterech latach wykonywania zadania, kiedy to Inspekcja przeprowadziła ogółem blisko 10 tys. kontroli upraw i przebadała w laboratorium tyle samo prób materiału roślinnego, możemy stwierdzić, że Rzeczpospolita Polska jest krajem wolnym od upraw GMO" - podała Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Jak wskazano, w  2021 r. przeprowadzono ogółem 3019 kontroli upraw pod kątem obecności GMO i dodano, że w roku 2022 kontrole prowadzone są w podobnym zakresie jak w roku poprzednim.

Uprawy wolne od GMO

Inspekcja informuje, że na plantacjach kukurydzy, rzepaku i soi pracownicy wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa pobierają próby liści, które są badane w Laboratorium Badania GMO Centralnego Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu.

Podkreślono, że szczególny nacisk położony jest na uzyskanie materiału siewnego wolnego od GMO, dlatego niemal 100 proc. plantacji nasiennych w Polsce objętych jest badaniami. Dodatkowo materiał siewny będący w obrocie, również przywożony spoza Polski, objęty jest kontrolą. Kontrolowane są również plantacje produkcyjne.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy