Duże zainteresowanie starodrukami Heweliusza
Tłumy gdańszczan odwiedziły w Noc Muzeów Bibliotekę Gdańską PAN, która pokazała zwiedzającym przechowywane na co dzień w magazynach oryginalne dzieła astronoma Jana Heweliusza.
- Zainteresowanie jest bardzo duże, porównywalne do tego, jakie było w styczniu tego roku, kiedy z okazji inauguracji Roku Heweliusza też udostępniliśmy na kilka godzin te starodruki. Wtedy odwiedziło nas ok. 800 osób. To przecież wielka gratka zobaczyć z bliska dzieła, które bardzo rzadko opuszczają biblioteczny magazyn - powiedziała Maria Otto z Biblioteki Gdańskiej PAN.
O rozłożonych na stołach starodrukach opowiadali zwiedzającym pracownicy biblioteki.
Ci, którzy zawitali w Noc Muzeów do Biblioteki Gdańskiej PAN mogli zobaczyć 14 dzieł gdańskiego astronoma, w tym m.in. "Selenographia sive Lunae descriptio" (1647), pięknie wydaną i bogato ilustrowaną kolorowymi rycinami pracę na temat Księżyca. Na egzemplarzu znajduje się odręczna dedykacja Heweliusza dla córki, identyczny wolumin był darem dla Ludwika XIV i znajduje się obecnie we Francji.
W sali biblioteki można też było zobaczyć cyrkiel proporcjonalny z 1668 r. - z takiego przedmiotu korzystał Heweliusz. Globus nieba z 1728 r. (wzorem dla niego były mapy półkuli północnej i południowej opracowane przez gdańskiego uczonego), a także obraz olejny z 1677 r. przedstawiający astronoma, pędzla Daniela Schultza.
Biblioteka Gdańska, która po raz pierwszy wzięła udział w Nocy Muzeów, przygotowała też dla zwiedzających 13-hasłową krzyżówkę z wiedzy o życiu i dokonaniach Heweliusza. Za jej prawidłowe wypełnienie można było otrzymać w nagrodę płaszcz przeciwdeszczowy lub kapelusz. - To strzał w dziesiątkę. Uwielbiam rozwiązywać takie zagadki - powiedziała 13-letnia Joanna, dla której była to pierwsza Noc Muzeów w życiu.
W tym roku obchodzona jest 400. rocznica urodzin gdańskiego astronoma. Rok 2011 został ustanowiony Rokiem Heweliusza przez Sejm.
Astronom, piwowar, grafik, drukarz i wydawca, Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611 r. w Gdańsku, zmarł tamże, w dniu swoich 76. urodzin 28 stycznia 1687 r.
Pochodził z rodziny browarników. W młodości studiował prawo, matematykę, astronomię i rysunek na uczelniach w Holandii, Anglii i Francji. Po powrocie do Gdańska w 1634 roku przez wiele lat prowadził intensywne obserwacje astronomiczne, korzystając przy tym z wielu samodzielnie zbudowanych, unikalnych przyrządów. W 1664 r. Heweliusz został członkiem Królewskiej Akademii Nauk w Londynie.
Heweliusz stworzył ponad 20 wielkich dzieł oraz atlas 54 gwiazdozbiorów, z których 12 opisano po raz pierwszy. Jest również twórcą prototypu zegara wahadłowego i peryskopu.