Drugi i trzeci stopień alarmowy w całej Polsce. Premier zdecydował
Oprac.: Łukasz Olender
Premier Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie drugiego i trzeciego stopnia alarmowego w całej Polsce. Dotyczą one kwestii cyberbezpieczeństwa. "Mają być przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania" - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

"Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe: trzeciego stopnia CHARLIE-CRP, drugiego stopnia BRAVO na terenie całego kraju oraz drugiego stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej" - napisano w komunikacie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Jak podano, zarządzenie przedłuża obowiązywanie stopni alarmowych do 28 lutego 2024 r. Poprzednio zarządzenie w tej kwestii premier podpisał 31 sierpnia.
Podkreślono, że "stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania".
Stopnie alarmowe przedłużone. Co oznaczają?
Charlie CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych, które określają zagrożenie w cyberprzestrzeni. Wprowadza się go, gdy dojdzie do zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku terrorystycznego w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu tego typu.
W przypadku jego wprowadzenia administracja dokonuje przeglądu zasobów do wykorzystania podczas obrony i wdraża plany zapewniające ciągłość jej funkcjonowania po ewentualnym ataku.
"Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności" - wyjaśniono na stronie RCB.
Alarm oznacza też, że funkcjonariusze policji, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej zobowiązani są do noszenia kamizelek kuloodpornych i długiej broni. Alert zakazuje też wchodzenia do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wskazało, że obowiązywanie alertów to także zadania dla obywateli kraju. Służby apelują o zachowanie czujności i informowanie ich w przypadku zaobserwowania podejrzanych zdarzeń.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!