Biskupi powołali komisję organizacyjną wizyty papieża w Polsce
Pierwszy dzień obrad 316. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski zdominowany został przez trzy tematy: planowaną sierpniową wizytę papieża Jana Pawła II w Polsce, kwestie integracji naszego kraju z Unią Europejską oraz zagadnienie relacji między państwem a Kościołem w nowej sytuacji politycznej po wyborach parlamentarnych.
Po zakończeniu dzisiejszych obrad odbyła się konferencja prasowa. Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, ks. bp Piotr Libera przedstawił zarys planowanej pielgrzymki Ojca Świętego do ojczyzny, skupiając się przede wszystkim na kwestiach organizacyjnych.
Biskupi powołali dzisiaj komisję organizacyjną do spraw przygotowania tegorocznej pielgrzymki papieskiej do Polski. Przewodniczącym komisji został sekretarz generalny Episkopatu Polski biskup Piotr Libera. Jego zadaniem będzie koordynacja przygotowań do pielgrzymki, a zwłaszcza utrzymywanie stałych kontaktów roboczych z władzami państwowymi. Podczas konferencji prasowej w siedzibie Episkopatu w Warszawie biskup Libera przedstawił członków komisji. Zostali nimi: biskup Kazimierz Nycz z Krakowa, który przewodniczy komisji organizacyjnej pielgrzymki w archidiecezji krakowskiej oraz ks. Marek Głownia z Krakowa, który będzie odpowiedzialny za sprawy prawno-administracyjne związane z wizytą.
Dyskusję w kwestii integracji Polski z Unią Europejską zrelacjonował dziennikarzom ks. abp Henryk Muszyński, który przedstawił główne założenia polityki Kościoła i zapowiedział wydanie listów pasterskich w tej sprawie. Rzecznik prasowy Episkopatu o. Adam Schulz dodał, że wiele głosów wskazywało na potrzebę podjęcia modlitwy w intencji kontynentu europejskiego. Prawdopodobnie jutro zostanie wydany komunikat Episkopatu o Unii Europejskiej. Ostatni punkt dzisiejszych obrad Konferencji przedstawił ks. abp Tadeusz Gocłowski, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i KEP. Konferencja Episkopatu Polski nie zajmowała się sprawą metropolity poznańskiego abpa Juliusza Paetza, pozostawiając tę kwestię decyzji Stolicy Apostolskiej. Obrady Konferencji potrwają do jutra.
INTERIA.PL/PAP