"Bezrobocie odbiera nadzieję"
"Bezrobocie odbiera nadzieję" - to hasło tegorocznej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Ta ogólnopolska kwesta, w której wolontariusze sprzedają specjalne wigilijne świece, organizowana przez Caritas odbywa się już po raz jedenasty.
Od sześciu lat akcja ma szerszy wymiar , ponieważ dołączyli do niej Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos.
- Cieszymy się, że nasza akcja rokrocznie odbija się szerokim echem wśród naszego społeczeństwa. Ten nasz symbol akcji - wigilijna świeca już na stałe wpisała się w klimat świąt Bożego Narodzenia. Dzięki funduszom pozyskanym z akcji możemy pomagać dzieciom z najuboższych rodzin. W tym roku szczególną opieką zamierzamy otoczyć dzieci z rodzin dotkniętych bezrobociem - powiedział ksiądz Zdzisław Świniarski z Caritas Polska.
Jak podkreślił Zdzisław Świniarski - z danych statystycznych wynika, że w co trzeciej rodzinie w Polsce jeden z małżonków lub oboje to bezrobotni. Sytuacja ta dotyka najboleśniej najmłodszych, odbierając im nie tylko dobra materialne, ale również szansę kształcenia i awansu społecznego.
W tym roku Caritas Poska przygotował na akcję około 4,5 mln świec, a diakonii Kościoła ewangelicko-augsburskiego około 16 tysięcy.
- Bieda nie zna wyznania, dotyka ludzi bez względu na przynależność do takiego, czy innego kościoła. Bardzo się cieszymy, że od 6 lat możemy brać udział w tej akcji. Ta świeca jest takim świątecznym symbolem , jest jak to dodatkowe nakrycie na stole wigilijnym dla niespodziewanego gościa. Jednak ta świeca przypomina nam także o ludziach, którzy w te święta Bożego Narodzenia nie mają możliwości zasiąść przy świątecznym stole. Myślę, że każdy kupujący nasze świece daje szansę młodemu człowiekowi z tych najuboższych rodzin, z rodzin bezrobotnych, by poczuł się on bezpiecznie. Bo świeca daje światło i ciepło, a ciepło to poczucie bezpieczeństwa . I myślę, że właśnie taka jest wymowa tej naszej akcji - powiedział ksiądz Marcin Brzóska, rzecznik prasowy kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Tegorocznej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oprócz tradycyjnych spotów telewizyjnych, reklam i plakatów towarzyszą również specjalne utwory świąteczne.Są to dwie piosenki - "Raz w roku" i "Rozpal serce". Utwory wykonują: Katarzyna Suska wraz zespołem Zakopower , Full Power Sprit, Dj Heama, Mateusz Pospieszalski , Bartek i Darek Malejonek oraz Wiola Brzezińska .
- Uważam , że przyłączenie się do takiej akcji jest po prostu moim obowiązkiem jako Polaka i jako artysty . To bardzo szczytny cel. Co do samych utworów to jest to zapewne pierwsze połączenie muzyki regionalnej i hip hopu - powiedział Sebastian Kurpiel z zespołu Zakopower.
- Słowa do "Rozpal mnie" są może dosyć ostre, ale odzwierciedlają tę druga stronę medalu. Nie zawsze te wigilijne stoły i Święta Bożego Narodzenia wyglądają bogato i radośnie. Są rodziny, które tych świąt tak naprawdę nie mają. I właśnie to chcieliśmy w tym utworze pokazać i uzmysłowić ludziom problemy innych - powiedzieli Full Power Spirit.
Jak poinofrmował ksiądz Zdzisław Świniarski w tym roku po raz pierwszy zostanie przekazane publicznie wigilijne światełko pokoju.
- Dotychczas wiligijne światełko pokoju przekazywaliśmy prezydentowi, premierowi, do Sejmu i Senatu - ale to były takie zamknięte środowiska. Chcemy, żeby to wydarzenie miało szerszy wymiar, żeby to światełko dotarło do wszystkich. I właśnie 22 grudnia na Placu Zamkowym w Waszawie przekażemy to światełko Warszawie i całej Polsce - dodał ksiądz Świniarski.