Artyzm "Chłopów"
Całość dzieła Władysława Reymonta pisana jest stylizowaną gwarą. Język czerpany jest tu przede wszystkim z zasobów gwary łowickiej. To język świadomie stylizowany na wszystkich poziomach (fonetycznym, składniowym, leksykalnym). Gwara pojawia się głównie w dialogach. W pozostałych fragmentach mamy do czynienia z językiem charakterystycznym dla polskiego modernizmu lub ze stylizacją dialektyczną.
Natura w "Chłopach" pełni ważną rolę konstrukcyjną, to jeden z podstawowych elementów świata ludzkiego. Stanowi tło dla wydarzeń, współtworzy ludzkie emocje. Pod wpływem zjawisk przyrody zmieniają się ludzkie zajęcia. To ona wyznacza rytm pracy (wiosna - siewy i sianokosy, lato - żniwa, jesień - kopanie kartofli i zbieranie kapusty). Natura wyznacza też człowiekowi obowiązki, kształtuje krajobraz, w którym ten człowiek egzystuje.
Według pisarza, zgodnie z naturalizmem, istota ludzka jest cząstką natury i cechuje ją walka o byt. Ta walka właśnie jest głównym motywem życia i motorem działań człowieka.