22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Muzeum Narodowym w Krakowie
Tego dnia wszystkie wystawy stałe i czasowe oraz zajęcia edukacyjne są bezpłatne. Na terenie Muzeum kwestują wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. MNK tradycyjnie zaprasza wolontariuszy WOŚP na ciepłe napoje do swoich Oddziałów.
Gmach Główny, al. 3 Maja 1,10.00-16.00
Galeria "Broń i Barwa w Polsce" (poświęcona uzbrojeniu od wczesnego średniowiecza do II wojny światowej) - pokaz unikatowej tapiserii Przegląd wojsk litewskich przed Augustem III, dokonany pod Zabłudowem
Galeria Rzemiosła Artystycznego (kolekcja tkanin, złotnictwa, szkła, ceramiki, mebli,
instrumentów muzycznych oraz judaików) - pokaz konserwatorski Ołtarz z Biecza - uratowany skarb; Dźwiękowy Mikroskop - interaktywna instalacja dźwiękowa
Galeria Sztuki Polskiej XX wieku (jedna z największych prezentacji rodzimej sztuki od ubiegłego stulecia aż po czasy współczesne, od prac Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego aż po prace Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora czy najmłodszego pokolenia artystów - Katarzyny Kozyry i Alicji Żebrowskiej).
Wystawy czasowe:
- Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza
godz. 13:00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie, prowadzenie: dr Michał Wiśniewski
- Franciszek Starowieyski (1930-2009). Wirtuoz formy
- Re-konstrukcje. Dorota Szczepanowska - wystawa zorganizowana w ramach aukcji na rzecz WOŚP
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 1-3, 10.00-21.00
Galeria jest jednym z najsłynniejszych zbiorów muzealnych w Polsce i jedną z największych stałych wystaw XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. W Galerii znajdują się dzieła najwybitniejszych polskich malarzy, nagradzanych zarówno na wystawach polskich, jak i światowych, m.in. Michałowskiego,
Grottgera, Matejki, Siemiradzkiego, Malczewskiego, Wyczółkowskiego, Chełmońskiego. Przy Galerii znajduje się kawiarnia i taras z pięknym widokiem na Rynek.
- Wystawa czasowa Majolika z Nieborowa
- 12.00 - MUZEALNE ABECADŁO - "T" jak turysta; prowadzenie: Anna Warzecha
Muzealne ABECADŁO to rodzaj aktywnego weekendowego zwiedzania. W każdą niedzielę, zapraszamy na spotkanie z przewodnikiem, który przedstawi wybrane zbiory oddziałów MNK podążając specjalnie na tę okazję przygotowaną ścieżką. Na zakończenie spotkania zostaną rozdane mini słowniki, w których znajdą się pojęcia wyjaśniane w czasie zwiedzania.
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, 10.00-16.00
Muzeum od ponad 100 lat gromadzi zabytki związane z jego pracą artystyczną i pedagogiczną oraz pasją
kolekcjonerską, prezentując obiekty związane z kulturą Polski, Europy oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Dom Jana Matejki popularyzuje nieznane aspekty życia i twórczości artysty, jak również jego bogate zbiory rzemiosła, tkanin i militariów.
Pokaz obrazu Jana Matejki pt. Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego. Tematu do obrazu dostarczył incydent mający miejsce na turnieju z okazji koronacji Henryka Walezego w 1573 roku, w wyniku którego kasztelan przemyski Andrzej Wapowski zginął z ręki Samuela Zborowskiego.
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 10-12, 10.00-16.00
Na ekspozycji można zobaczyć ponad 2500 najcenniejszych monet, medali i banknotów z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego, a jej uzupełnieniem są wystawy prezentujące bezcenne starodruki i mapy z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego. Warte uwagi są dziedzińce i ogrody okalające posesję, a także lapidarium, w którym złożone zostały kamienne fragmenty architektoniczne z kościołów i kamienic krakowskich.
Kamienica Szołayskich, plac Szczepański 9,10.00-20.00
W Kamienicy Szołayskich prezentowana jest wystawa "Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900", na której można zobaczyć około 300 dzieł sztuki polskiej z przełomu XIX i XX wieku - m.in. Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra Gierymskiego.Na parterze budynku można obejrzeć wystawę "Szuflada Szymborskiej". Wystawa wprowadza widza w prywatny świat poetyckiej wyobraźni i intelektualnych inspiracji Noblistki.
Muzeum Książąt Czartoryskich, "Arsenał" - Galeria Sztuki Starożytnej, ul. Pijarska 8, 10.00-16.00
Prezentacja zabytków sztuki starożytnej: egipskiej, greckiej, etruskiej i rzymskiej- m.in. egipskich sarkofagów z mumiami, zbioru fragmentów papirusów z tekstami "Księgi Umarłych", greckich waz czarnofigurowych i czerwonofigurowych, rzymskich posągów i fragmentów sarkofagów.
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, 10.00 - 16.00
Wnętrza Domu Józefa Mehoffera odtwarzają dawny wystrój i klimat siedziby artysty. Wypełniają je w znacznej mierze te same co niegdyś zabytkowe meble, żyrandole, makaty, zegary oraz dzieła sztuki, w tym liczne prace artysty: witraże, obrazy olejne, projekty, rysunki etc. Budynek otacza piękny ogród odnowiony wg. projektu Józefa Mehoffera.
12.00, 14.00 - zwiedzanie z przewodnikiem
EUROPEUM - Ośrodek Kultury Europejskiej, pl. Sikorskiego 6, 10.00 -16.00
Prezentacja malarstwa i rzeźby europejskiej, od XII do XX wieku - m.in. obrazy Paola Veneziano, Lorenza Lotto, Jana van Goyena, Nicolasa Maesa, Bernarda Strozziego, Domenica Fetiego, Alessandra Magnasco, François-Xaviera Fabre'a, Maurice'a de Vlamincka oraz rzeźby Bertela Thorvaldsena, Antonia Canovy i Gustava Vigelanda.
Skąd się biorą chmury? Naukowy Konik. Dlaczego liście zmieniają kolor? Czy rzeka może płynąć "pod prąd? Co to jest dendrologia? Jak powstają chmury i pioruny? Bu znaleźć odpowiedzi na te pytania, wyruszymy na spacer do lasu, nad rzekę, w góry - w głąb pejzaży namalowanych na obrazach. Tym razem jednak przyjrzymy się stworzonej przez artystów przyrodzie pod kątem zjawisk atmosferycznych i biologicznych ciekawostek. Podczas zajęć zostaną przeprowadzone doświadczenia fizyczne, które pozwolą młodym uczestnikom zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie - dziwne, niekiedy nawet przerażające, ale na pewno zachwycające!
Prowadzenie: Agnieszka Drożdż, Paulina Chełmecka, koncert współorganizowany z Konserwatorium Krakowskim im. Witolda Lutosławskiego.
Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17
Gotycko-renesansowy pałac ( XVI w.), w którym prezentowane są w nim dwie galerie stałe: "Sztuka Dawnej Polski. XII-XVIII wiek" oraz "Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej". Najważniejszymi eksponatami w galerii są obrazy i rzeźby gotyckie, od XIV do początku XVI wieku, wśród nich fascynująca rzeźba Madonny z Krużlowej (ok. 1410) oraz nieznana dotąd szerzej kolekcja ikon, która jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zbiorów malarstwa cerkiewnego w Europie Środkowej. W podziemiach mieści się kolekcja studyjna rzeźby architektonicznej "Kraków na wyciągnięcie ręki": kilkaset zabytkowych kopii najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski, pochodzących m.in. z katedry krakowskiej i kościoła Mariackiego.
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem, ul. Kasprusie 19
Muzeum biograficzne prezentuje życie i twórczość kompozytora, ukazuje jego kontakty
z Zakopanem i folklorem Podhala, gromadzi zachowane po nim rzeczy osobiste (m.in. portrety Szymanowskiego autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza).
Konik muzealny - Zakopiański świat pana Karola
Do "Atmy" zawitają znane i mniej znane postaci zaprzyjaźnione z Karolem Szymanowskim. Zobaczycie, jak artysta przyjmował gości przybywających do jego willi. Zajrzymy nie tylko w progi jego domu, ale poznamy również inne osoby, które w tamtym czasie odwiedzały stolicę polskich Tatr. Poznacie też "odkrywców" Zakopanego. Barwny korowód muzyków, malarzy, rzeźbiarzy i przyrodników zakochanych w Podhalu zaprasza Was do wspólnej przygody! Prowadzenie: Krzysztof Marchlak, Klaudia Pazdan
________________________________________
Aukcje Muzeum Narodowego w Krakowie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:
Jeden dzień w roli Dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie
Zwycięzca aukcji będzie mógł w uzgodnionym terminie (do 10 grudnia 2013 roku) wprowadzić się do gabinetu Pani Dyrektor, spotkać z Kolegium Dyrekcyjnym i poznać plany Muzeum, odwiedzić wybrane Oddziały MNK, zaprosić gości na spotkanie do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Otrzyma również certyfikat i wyjątkowe prezenty od Muzeum Narodowego w Krakowie.
"Twoja wystawa w Muzeum"
Zwycięzca aukcji będzie mógł zorganizować własną wystawę w trakcie kolejnego Finału WOŚP w 2015 roku. Tematyka wystawy jest dowolna, a w organizacji wystawy pomogą specjaliści z Muzeum Narodowego w Krakowie. Muzeum pomoże także przygotować wernisaż i poinformować media o wystawie.
Koncert solisty lub zespołu kameralnego w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem
Zapraszamy muzyków, którym muzeum proponuje organizację indywidualnego koncertu w wyjątkowym miejscu, willi "Atma", gdzie mieszkał i tworzył jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Zapewniamy organizację koncertu (przygotowanie sali, obsługę, strojenie fortepianu, wydruk programu,
promocję koncertu). Zwycięzca aukcji, w uzgodnionym terminie (do 30 listopada 2014), będzie miał możliwość koncertowania w jedynym na świecie muzeum biograficznym Karola Szymanowskiego.
Wyjątkowy dzień w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej)
Zwycięzca aukcji będzie mógł w dowolny poniedziałek 2014 roku z przyjaciółmi lub rodziną być naszym jedynym gościem. Specjalny przewodnik oprowadzi uczestników po Gabinecie Numizmatycznym. Kolekcjonerzy będą mogli uzyskać porady na temat swojej kolekcji.
Wyjątkowa reprodukcja obrazu Olgi Boznańskiej (1865-1940), umieszczona w drewnianej skrzyni
To niezwykła pamiątka obchodów 150-lecia urodzin i 75-lecia śmierci artystki oraz organizowanej przez Muzeum Narodowe wystawy (24 października 2014 - 1 lutego 2015). Reprodukcja będzie opatrzona indywidualną dedykacją. Zwycięzca aukcji będzie mógł także zorganizować po godzinach otwarcia spotkanie na wystawie dla rodziny i znajomych. Muzeum zadba o oprowadzanie i dodatkowe atrakcje.
materiały prasowe