Lekarz o danych covidowych: Nieprawda. Zakażeń jest o wiele więcej
W ostatnich tygodniach notuje się coraz więcej przypadków zakażeń COVID-19. Oficjalne dane Ministerstwa Zdrowia mówią o średnio 2-4 tys. zakażeniach dziennie. - To jest nieprawda. Zakażeń jest o wiele więcej. Niestety, część lekarzy i pacjentów się nie testuje, w związku z czym nie wiadomo, czy są zakażeni, czy nie - twierdzi rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dr Michał Sutkowski.
W piątek w Polsce stwierdzono 2 954 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2, w tym 2 115 nowe i 839 ponowne zakażenia. Zmarło osiem osób chorych na COVID-19, z czego sześć miały choroby współistniejące.
- To jest znaczący wzrost, jest dużo więcej przypadków, niż było - wskazał dr Michał Sutkowski.
Oficjalne dane Ministerstwa Zdrowia mówią o średnio 2-4 tys. zakażeniach dziennie. - To jest nieprawda. Zakażeń jest o wiele więcej. Niestety, część lekarzy i pacjentów się nie testuje, w związku z czym nie wiadomo, czy są zakażeni, czy nie. Jednak badania ścieków w Poznaniu i Warszawie mówią o tym, że tych przypadków jest dużo i rzeczywiście ci wszyscy lekarze, którzy testują - tak jak ja - widzą, że jest zdecydowanie więcej zakażeń, niż było - wyjaśnił.
Jak powiedział, wzrost zachorowań może wynikać z braku zabezpieczania się przed zakażeniem. - Ludzie od dawna w żaden sposób się nie zabezpieczają, nie myślą o tym, lekceważą. Czasem tym młodym się udaje, natomiast tym starszym może się nie udać i umiera kilka osób dziennie - wskazał dr Sutkowski.
Podkreślił, że COVID-19 jest wciąż potencjalnie niebezpieczny. - Koronawirus cały czas z nami był, mamy nowe odmiany i one wnikają do środowiska - to są wszystko odmiany Krakena - zaznaczył. Jak dodał, mimo, że koronawirus mniej, niż inne wirusy podlega sezonowości, to na jesieni również wzrasta wywoływana przez niego liczba zakażeń.
COVID-19. Szczepionka na nowy podwariant
Od 6 grudnia każda osoba, która skończyła 12 lat, może dostać nowy wariant szczepionki przeciw COVID-19. Dostępna jest szczepionka Nuvaxovid (firmy Novavax) zmodyfikowana na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Szczepionkę można przyjąć jako kolejną dawkę w rozpoczętym cyklu szczepień.
Dr Sutkowski podkreślił, że warto się zaszczepić, a szczególnie powinny zrobić to osoby, które mają 60 lat i więcej, pracownicy ochrony zdrowia i wszystkie osoby powyżej 12 roku życia, które mają choroby współistniejące - otyłość, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, chorobę nowotworową itp.
Zgodnie z danymi opublikowanymi 8 grudnia 2023 r. w pełni zaszczepiono w naszym kraju 22 649 443 osób. Podano 15 202 413 dawki przypominające. Zgłoszono 18 611 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
W przypadku osób dotychczas nieszczepionych przeciw COVID-19 powyżej 12. roku życia należy podać dwie dawki w odstępie trzech tygodni.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
INTERIA.PL/PAP