Koronawirus. Tysiące zakażeń w Polsce. Nowy wariant szczepionki dostępny
Od 6 grudnia dostępne są szczepienia przeciw COVID-19 preparatem Nuvaxovid. Preparat zaktualizowano o dominujący obecnie wariat Kraken. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce odnotowano minionej doby ponad cztery tys. zakażeń. Natomiast w środę podano, że nowych zakażeń jest ponad dwa tys.

Osoby, które ukończyły 12 lat od środy, 6 grudnia mają już dostępne nowe szczepionki przeciw COVID-19. Jak powiadomiło Ministerstwo Zdrowia, skierowania na szczepienia zostały wystawione w nocy z wtorku na środę.
Są szczepienia na covid preparatem Nuvaxovid. Nowe zakażenia Krakenem
Nowa szczepionka Nuvaxovid może zostać przyjęta zarówno przez osoby, które nigdy nie otrzymały preparatu na COVID-19, jak i te, którym od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy. Sczepienia są dobrowolne i bezpłatne, a wykonać je można w punktach szczepień i aptekach.
Rzecznik resortu zdrowia Iwona Kania w rozmowie z PAP powiadomiła, że obecnie dostępnych jest 210 tys. szczepionek, pod koniec przyszłego tygodnia do kraju dotrze kolejnych 200 tys.
Zakażenia COVID-19. Dane Ministerstwa Zdrowia
Według danych MZ minionej doby w Polsce liczba zakażeń wyniosła 4175, w 2803 przypadkach były to nowe zakażenia. Jak podano, odnotowano pięć przypadków śmiertelnych, z czego w dwóch przypadkach doszło do nich z wyłącznie z powodu COVID-19, trzy osoby miały choroby współistniejące. Natomiast w środę łączna liczba zakażeń wyniosła 3 414, z czego 2 358 to nowe zakażenia. MZ odnotowało też dziesięć przypadków śmiertelnych.
Najwięcej nowych i ponownych zakażeń dotyczy województwa mazowieckiego. Jest to też obszar, na którym wykonano najwięcej testów. Eksperci zwracają jednak uwagę, że zakażeń może być więcej - nie wszyscy chorzy zgłaszają się do lekarzy i decydują na wykonanie testów.
Powrót maseczek?
Na wzrost liczby zakażeń w Polsce zwracał w niedzielę uwagę doktor Paweł Grzesiowski. Jak podkreślał na antenie Polsat News, Polacy powinni wrócić do noszenia maseczek w szpitalach i miejscach publicznych. Obecnie nie ma takiego wymogu.
Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 stwierdził również, że w zmniejszeniu liczby zakażeń mogłoby pomóc przywrócenie wysyłania pracowników na pracę zdalną. Doktor Paweł Grzesiowski podkreślił, że na nową szczepionkę powinien zdecydować się każdy, kto nie przyjął szczepionki w ostatnich sześciu miesiącach.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!