Reklama

Reklama

Zabytkowa ​Twierdza Modlin w rękach dewelopera

Twierdza Modlin - zabytkowa warownia z XIX wieku - znalazła nabywcę. Deweloper zapłacił za nią blisko 18 mln zł. Na razie nie wiadomo, kto kupił zabytek. O sprawie informuje portal polskazbrojna.pl.

Zabytkowa nieruchomość znajduje się u zbiegu Wisły i Narwi - około 30 km na północny-zachód od Warszawy. Uważana jest za jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce.

Reklama

Ma powierzchnię 58 hektarów. Na tym obszarze znajduje się 40 budynków. Pierwsze powstały w 1655 r., w czasie potopu szwedzkiego, a twierdzę zaczęto wznosić z rozkazu Napoleona I.

Pełniła między innymi funkcję garnizonu i magazynu (okres dwudziestolecia międzywojennego), poligonu fortecznego, była również siedzibą Szkoły Podchorążych Broni Pancernych i Centrum Wyszkolenia Saperów.

Akt kapitulacji twierdzy w butelce?

We wrześniu 2009 roku pojawiła się informacja, że w Kurozwękach historycy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wykopali butelkę, w której prawdopodobnie znajduje się akt kapitulacji Twierdzy Modlin z września 1939 r.

10 września 1939 roku pod twierdzę podeszły wojska niemieckie. Oblężenie trwało dwa tygodnie. W tym czasie twierdza była ostrzeliwana i bombardowana z powietrza. Skapitulowała 29 września.

Akt kapitulacji trafił do rodziny Kiljanków. Przekazał go jeden z obrońców twierdzy z prośbą o ukrycie w bezpiecznym miejscu. 13-letni Antoni Kiljanka zwinął dokument, umieścił go w butelce i zakopał na terenie działki należącej do rodziny. 

Niewygodna inwestycja?

Dlaczego twierdza tak długo szukała nabywcy? "Pięć lat temu, podczas pierwszego przetargu, Agencja Mienia Wojskowego chciała za twierdzę 220 mln zł" - informuje polskazbojna.pl.

Jak się okazuje, inwestorów odstraszała nie tylko cena. "Fortyfikacja jest wpisana do rejestru zabytków i na jej przebudowę trzeba uzyskać zgodę konserwatora zabytków. Zezwolił on m.in. na swobodniejsze zaaranżowanie wnętrza cytadeli (przy zachowaniu oryginalnej bryły) i dobudowanie nowych obiektów wewnątrz fortyfikacji" - donosi "Polska Zbrojna".

W artykule Pauliny Glińskiej czytamy również, że kwota, jaką prawdopodobnie trzeba będzie zainwestować w remonty, to 100 mln zł.

Inwestor znalazł się dopiero podczas dziewiątego przetargu.

Co dalej z twierdzą?

Deweloper na razie nie ujawnia, jakie plany wiąże z twierdzą. Budynki można jednak zaadaptować na hotel lub ośrodek kulturalno-turystyczny.

W związku z tym, że twierdza jest zabytkiem, będzie musiała być w części udostępniana zwiedzającym. To wymóg konserwatora, który nakłada na nowego inwestora taki obowiązek.
Będzie więc można zobaczyć część koszar i tarasów widokowych na Wieży Tatarskiej i Wieży Białej.
 
Jak informuje portal polskazbrojna.pl, zyski ze sprzedaży - jeśli w ciągu tygodnia uczestnicy licytacji nie złożą odwołania - zostaną przekazane w 93 proc. na modernizację polskiej armii.

Na razie nie wiadomo, kto kupił twierdzę. Ta informacja zostanie ujawniona po upływie 7 dni.

EKM

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Polska Zbrojna: Twierdza Modlin została sprzedana

Odkryto akt kapitulacji Twierdzy Modlin?

Twierdza Modlin - tekst i zdjęcia

Dowiedz się więcej na temat: historia | twierdza | Modlin | zabytki | XIX wiek | Twierdza Modlin

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje