Japonia: Pozostałości siedzib dyplomatów z VIII wieku
Podczas wykopalisk prowadzonych na stanowisku na wyspie Kiusiu w południowej Japonii naukowcy odkryli pozostałości siedzib dyplomatów sprzed około 1300 lat, służącego poselstwom z Chin i Korei - informuje serwis internetowy Mainichi Daily News.
Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych na stanowisku na terenie miasta Dazaifu, w prefekturze Fukuoka w północnej części wyspy Kiusiu.
Archeolodzy prowadzący od 2005 roku badania na terenie o powierzchni 12,5 tysiąca metrów kwadratowych, należącym do kolei i pokrytym urządzeniami infrastruktury kolejowej, odkryli pozostałości dwóch dużych, wspartych na kolumnach budynków z początków VIII wieku, które mogły być siedzibami poselstw dyplomatycznych z Chin i Korei, o których jest mowa w źródłach historycznych.
Naukowcy odnaleźli wśród ruin budowli luksusowe przybory stołowe i naczynia kuchenne, jak łyżki i pojemniki na żywność ze stopu cyny i miedzi, pochodzące z Korei z okresu królestwa Silla (ok. 57 r. p.n.e.-935 r. n.e), a także lakierowane przedmioty i trójbarwne naczynia z okresu Nara (710-794 r. n.e.) w historii Japonii.
Zdaniem ekspertów, na stanowisku w okresie VIII-IX wiek znajdowały się siedziby przedstawicielstw dyplomatycznych Chin i Korei, o których istnieją relacje w źródłach historycznych.
Podobne przedstawicielstwa istniały wcześniej w dzisiejszym mieście Fukuoka, gdzie znajdowała się siedziba cesarskiego gubernatora wyspy Kiusiu. W 663 roku siedziba ta wraz z całym ośrodkiem administracyjnym została przeniesiona z Fukuoki do Dazaifu.