Reklama

Reklama

Nie żyje Stanisław Kowalski. Najstarszy Polak miał 111 lat

Najstarszy Polak nie żyje. "Stanisław Kowalski zmarł kilka dni przed 112. urodzinami" - napisała Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Prezydent Świdnicy (woj. dolnośląskie) poinformowała o śmierci najstarszego Polaka we wtorek wieczorem.

"Po prostu nie mogę uwierzyć. Uwielbialiśmy się wzajemnie. Bo nie można było Go nie uwielbiać" - napisała Beata Moskal-Słaniewska. 

"Pan Stanisław Kowalski odszedł kilka dni przed swoimi 112. urodzinami" - dodała. 

W styczniu 2021 roku, gdy ruszyły szczepienia na COVID-19 Stanisław Kowalski zaszczepił się jako jeden z pierwszych Polaków.

Lekkoatleta-amator, rekordzista Polski i Europy

Stanisław Kowalski był lekkoatletą-amatorem. W 2014 roku w wieku 104 lat w Drużynowych Halowych Mistrzostwach Polski Weteranów pobił dwa rekordy świata w kategorii mężczyzn powyżej 100. roku życia - w biegu na 60 metrów i pchnięciu kulą. Kulą pchnął na 5,08 metra, a 60 metrów przebiegł w 19,72 sekundy. 

Reklama

Również w 2014 r. ustanowił na stadionie lekkoatletycznym wrocławskiego AWF rekord Europy w biegu na 100 m w swojej kategorii wiekowej wynikiem 32,79 sekundy. Rekordu świata (29,83) w tej kategorii wiekowej nie udało mu się pobić. 

Z kolei podczas Halowych Mistrzostw Europy Weteranów w Toruniu, które miały miejsce w marcu 2015 roku, wywalczył trzy złote medale. 

Stanisław Kowalski urodził się 14 kwietnia 1910 roku. Był najstarszym mężczyzną żyjącym w Polsce.

Najstarszą Polką jest Tekla Juniewicz z Gliwic, która w czerwcu będzie obchodzić 116. urodziny.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama