Rynek audiobooków rośnie w siłę nie tylko w Polsce. Nie zostań w tyle i zacznij ich słuchać

Artykuł sponsorowany

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
51
Udostępnij

W ostatnich latach rynek audiobooków przeżywa dynamiczny rozwój na całym świecie – nie tylko w Polsce, ale także np. w Finlandii, gdzie sprzedaż książek w formie audio zwiększyła się od 2019 do 2022 roku o 225%! Nic w tym dziwnego, że coraz więcej osób odkrywa zalety takiej formy przyswajania literatury – to wygoda, nieograniczone możliwości i wrażenia, których na próżno szukać np. w e-bookach. Czas nadążyć za trendami i zacząć słuchać audiobooków.

W ostatnich latach rynek audiobooków przeżywa dynamiczny rozwój na całym świecie
W ostatnich latach rynek audiobooków przeżywa dynamiczny rozwój na całym świeciemateriały promocyjne

Kilka informacji na temat audiobooków

Audiobook to książka w formie audio, czytana przez jednego lub kilku lektorów. Co ciekawe, powstał on... prawie 100 lat temu! Dokładniej w 1932 roku, kiedy amerykańska organizacja The American Foundation for the Blind nagrała książki na płyty winylowe, wręczone następnie osobom niewidomym. Jak możesz się domyślać, pierwszych audiobooków słuchano na gramofonach, następnie na kasetach i płytach CD.

Wraz z upływem czasu popularność audiobooków tylko rosła. Wynika to z wielu zalet, którymi mogą się pochwalić. To między innymi:

  • wygoda i oszczędność czasu - możliwość słuchania audiobooków w trakcie wykonywania codziennych czynności, takich jak jazda samochodem, sprzątanie czy trening, pozwala efektywnie wykorzystać czas;
  • łatwy dostęp - audiobooki są dosłownie na wyciągnięcie ręki, bo możesz słuchać ich przy użyciu smartfonów czy tabletów, korzystając np. z dedykowanych aplikacji mobilnych;
  • jeszcze lepsze doświadczenia literackie - profesjonalni lektorzy doskonale wiedzą, jak nadać tekstom nowe życie i rozbudzić wyobraźnię słuchaczy.

Wiele osób obawia się, że rezygnacja z książki papierowej może odbić się negatywnie nie tylko na samym doświadczeniu, ale także na korzyściach. Jak się okazuje, Twój mózg nie widzi różnicy między słuchaniem a czytaniem! Dowodzą tego badania przeprowadzone przez Daniela T. Willinghama - profesora psychologii z UVA (University of Virginia).

Rynek audiobooków na świecie

Jak wygląda sytuacja audiobooków na świecie? Dobrym źródłem informacji są statystyki przedstawione przez Federation of European Publishers, czyli Federację Europejskich Wydawców. Zgodnie z nimi Skandynawia pokochała książki w formie audio, a coraz większe zainteresowanie takim formatem w Danii, Finlandii czy Norwegii wynika - zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Publishers Weekly - z popularności serwisów streamingowych.

Audiobooki w Polsce - przykład Audioteki nie pozostawia żadnych wątpliwości Polska nie pozostaje w tyle, o czym przekonuje Audioteka - serwis, w którym na słuchaczy czekają około 32 tysiące audiobooków, audioseriali i podcastów. Platforma przygotowała podsumowanie 2024 roku, z którego możemy się dowiedzieć, że:

  • najpopularniejszą superprodukcją Audioteki był "Paderborn" Remigiusza Mroza,
  • jednymi z autorów, którzy cieszyli się szczególnie dużym zainteresowaniem, byli Stanisław Lem i Andrzej Sapkowski,
  • Filip Kosior czytał książki słuchaczom przez łącznie 6 milionów godzin.

W ofercie Audioteki znajdziesz takie tytuły jak: "Wiedźmin", "Opowieści z Narnii", "Nexus. Krótka historia informacji", "Wzgórze Psów", "Harry Potter" i wiele innych.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
28
Super
relevant
7
Hahaha
haha
6
Szok
shock
2
Smutny
sad
5
Zły
angry
3
Lubię to
like
Super
relevant
51
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na