Nawet 70% zysku z inwestycji w PPK!

Artykuł sponsorowany

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
19
Udostępnij

Mija kolejny rok funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych – programu oszczędzania w miejscu pracy razem z pracodawcą i państwem, który funkcjonuje już 5 lat. Jak wygląda podsumowanie liczbowe ostatnich miesięcy? Kto zyskał najwięcej? Jak oszczędności emerytalne gromadzone przez Polaków kształtują się na tle innych krajów europejskich? Czy 2024 rok okazał się łaskawy dla Pracowniczych Planach Kapitałowych? Sprawdź!

Liczba osób korzystających z PPK
Liczba osób korzystających z PPKsponsorowane

Zainteresowanie oszczędzaniem na cele emerytalne w ostatnich miesiącach rosło - przybyło zarówno aktywnych rachunków PPK, osób korzystających z udziału w programie, jak i pracodawców, którzy umożliwiają swoim pracownikom uczestnictwo w tym systemie oszczędzania.

Obecnie co miesiąc do programu dołącza od 20 do 30 tysięcy nowych uczestników. Rosnącej popularności PPK z pewnością sprzyja również jego unikalna konstrukcja (m.in. dziedziczenie 100% zebranych środków, możliwość wypłaty bez potrąceń na wkład własny do kredytu czy w przypadku poważnego zachorowania, czy chociażby najniższe na rynku opłaty za zarządzanie - obecnie średnio 0,33%), zapewniona ustawowo prywatność środków oraz to, że oszczędności są budowane zarówno przez pracowników, jak i przez pracodawcę i państwo.

Nawet 70% zysku z inwestycji

Łączna partycypacja w Pracowniczych Planach Kapitałowych według Ewidencji PFR wzrosła z 45,6% na początku roku do 50,2% na 11 grudnia 2024 r. W sektorze prywatnym udział uczestników zwiększył się o ponad 5 punktów proc. z 52% do 57,6%, podczas gdy w sektorze publicznym zanotowano niższy, ale również wzrost z 26,1% do 28,3%. W PPK oszczędza na dziś 3,68 mln uczestników. Warto również wspomnieć, że od pierwszej wyceny w 2020 r. fundusze PPK zarobiły średnio 42,7%, a najlepsze uzyskały niemal 70% zysk.

A przecież zysk z inwestowania środków to tylko składowa korzyści z oszczędzania w PPK. Jeśli weźmiemy dodatkowo pod uwagę wpłaty pracodawcy i dopłaty państwa, statystyczny uczestnik PPK osiągnął w zależności od funduszu zdefiniowanej daty od 126% do 158% zysku!

Łączna partycypacja w PPKsponsorowane

Wzrost wartości gromadzonych oszczędności

W porównaniu do początku 2024 roku wzrosła również wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty. 31 grudnia 2023 roku wynosiła ona 21,74 mld zł, 11 grudnia 2024 roku już 30,44 mld zł. "Wyniki PPK są spektakularne. Potwierdzają to twarde dane, które nie podlegają dyskusji. To jedno łączy wszystkich - i zwolenników PPK i sceptyków: muszą przyznać, że tak ogromny i dostrzegalny na pierwszy rzut oka rozwój Pracowniczych Planów Kapitałowych widoczny w wyniku finansowym i zysku uczestnika programu jest nieporównywalny do żadnego innego systemu funkcjonującego na rynku. To również zasługa 17 instytucji finansowych, które codziennie pracują na ten efekt" - podkreśla Marta Damm-Świerkocka, członek zarządu PFR Portal PPK.

Najpopularniejszy system budowania dodatkowych oszczędności emerytalnych

Jak wynika z danych raportu "5 lat PPK", który ukazał się w czerwcu 2024 roku, od momentu wprowadzenia PPK cieszy się on zdecydowanie największą popularnością wśród osób oszczędzających na przyszłość, szczególnie na okres po zakończeniu aktywności zawodowej. Uczestnicy PPK na koniec 2022 r. stanowili ok. 71% wszystkich oszczędzających.

Wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty (mln PLN)sponsorowane

Z kolei dane OECD, zaprezentowane w ekspertyzie ekonomicznej "Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - listopad 2024 r.", pokazują, że prywatne aktywa emerytalne Polaków na koniec 2023 roku wyniosły 6,1% naszego PKB, co było jednym z niższych wyników wśród krajów OECD. Dla porównania zdecydowany lider zestawienia, czyli Dania, może pochwalić się poziomem prywatnych aktywów emerytalnych na poziomie 200% tamtejszego PKB.

Co jednak istotne, przodujemy w dwóch innych zestawieniach - w 2023 r. w Polsce ponad 90% aktywów emerytalnych lokowanych było w akcje, a Polskie prywatne programy emerytalne osiągnęły w 2023 r. najwyższą realną stopę zwrotu spośród wszystkich krajów OECD.

Dołącz do PPK!

Te liczby pokazują jedno - warto uczestniczyć w PPK. Jeśli jeszcze nie oszczędzasz w programie,  możesz to zmienić w każdej chwili. Wystarczy, że złożysz swojemu pracodawcy ten wniosek. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Pracowniczych Planach Kapitałowych, odwiedź oficjalną stronę programu mojeppk.pl i skorzystaj z bezpłatnych szkoleń dla pracowników i pracodawców.

Stopa zwrotu prywatnych programów emerytalnychsponsorowane

Artykuł sponsorowany

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
12
Super
relevant
6
Hahaha
haha
1
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
19
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na