Reklama

Uganda: W ciążę zaszło ponad 90 tys. nastolatek w czasie pandemii. Minister apeluje do rodziców o pilnowanie dziewcząt

Ponad 90 tys. dziewcząt poniżej 18. roku życia zaszło w ciążę, gdy nie chodziły do szkoły. Władze Ugandy wyraziły zaniepokojenie wzrostem liczby ciąż wśród nastolatek w czasie lockdownu spowodowanego pandemią COVID-19 - podały ugandyjskie media.

Minister oświaty Janet Museveni zaapelowała do rodziców o pilnowanie dziewcząt. - Nie ustanę w przypominaniu rodzicom, aby zawsze uważali na swoje dzieci, aby nie zachodziły one w ciążę podczas lockdownu - powiedziała.

Nauczycielka szkoły podstawowej w okręgu Luuka położonym 180 km od stolicy kraju Kampali, zauważyła, że od kiedy pandemia COVID-19 wymusiła lockdown, nastolatki w ciąży to codzienny widok.

"Wkrótce szkoły zostaną otwarte"

- Od lockdownu dzieci przestały chodzić do szkoły, nie są zajęte i zaczęły źle się zachowywać, co doprowadziło do tego, że wiele dziewcząt zaszło w ciążę - dodała.

Jonana Kandwanaho, kierująca krajową służbą planowania w Ugandzie, powiedziała, że ciąże te będą w najbliższym czasie ciężarem dla kraju. Dodała, że wkrótce szkoły zostaną otwarte i dzieci wrócą do zorganizowanego środowiska, gdzie będą bezpieczne.

Reklama

Apel o otwarcie szkół

Niedawne badanie przez organizację pozarządową Twaweza promującą edukację, wskazało, że co najmniej 80 proc. Ugandyjczyków martwi się ciążą u nastolatek podczas trwającej pandemii Covid-19.

Emerytowany nauczyciel zaapelował do rządu o ponowne otwarcie szkół i powrót do nich uczniów. - Część dziewczynek zaszła w ciążę z kolegami, lecz większość z nich została wykorzystana przez mężczyzn pracujących w wioskach na plantacjach trzciny cukrowej - dodał. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Uganda | nastolatki | ciąża | dzieci

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy