Reklama

Reklama

Tunezja wprowadza ostrzejsze prawo antyterrorystyczne

Parlament Tunezji uchwalił w nocy z piątku na sobotę nową ustawę antyterrorystyczną wzmacniającą i rozszerzającą środki będące w dyspozycji władz w walce dżihadystami, którzy dokonali ostatnio krwawych zamachów w tym kraju.

Za ustawą głosowało 174 deputowanych, 10 wstrzymało się od głosu. Nikt nie głosował przeciwko. Deputowani odśpiewali następnie hymn państwowy a przewodniczący izby Mohammed Ennasir w krótkim wystąpieniu określił głosowanie jako "historyczne".

Ustawę uchwalono w sytuacji coraz większego zagrożenia kolejnymi atakami terrorystycznymi po czerwcowym zamachu w nadmorskim kurorcie Sousa (38 zabitych zagranicznych turystów) i ataku na muzeum Bardo w Tunisie (22 zabitych, w tym 21 cudzoziemców).

Do obu zamachów, które obnażyły braki i słabości tunezyjskich sił bezpieczeństwa, przyznało się Państwo Islamskie (IS).

Reklama

Obserwatorzy podkreślają, że za ustawą głosowały zarówno ugrupowania islamistyczne jak i partie świeckie. Została ona jednak skrytykowana  przez organizacje pozarządowe i przedstawicieli organizacji społecznych.

Wskazują oni, że ustawa przewiduje karę śmierci za cały szereg przestępstw o charakterze terrorystycznym, podczas gdy w Tunezji obowiązuje od 1991 r. moratorium na wykonywanie tego rodzaju kary.

Zawarta w ustawie definicja "terrorysty" jest - zdaniem krytyków - zbyt ogólnikowa i stanowi zagrożenie dla praw obywatelskich. 

Ponadto krytycy zarzucają ustawie, iż przyznaje policji i służbom bezpieczeństwa nadmierne uprawnienia, jak np. prawo do przetrzymywania podejrzanego w areszcie bez dostępu do adwokata przez 15 dni oraz większe niż dotąd możliwości podsłuchów rozmów telefonicznych. (PAP)

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy