Reklama

Reklama

Reuter: Dymisja admirała marynarki wojennej USA

Amerykańska marynarka wojenna ma zdymisjonować szefa 7. floty stacjonującej na Pacyfiku - podaje Agencja Reutera, powołując się na źródła w administracji. Ma to związek z serią kolizji, w których w ostatnim czasie uczestniczyły niszczyciele marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Dymisja będzie ogłoszona przez dowództwo Marynarki Wojennej prawdopodobnie w środę – podał dziennik "The Wall Street Journal".

7. flota, która wchodzi w skład sił morskich USA na Pacyfiku, jest jedną z najliczniejszych. Ma na stanie od 60 do 70 okrętów, 300 samolotów bojowych oraz 40 tys. personelu. Jej baza główna znajduje się w porcie Jokosuka w Japonii.

Kolizja z udziałem niszczyciela rakietowego

Dymisję Aucoina miała przyspieszyć kolizja, do której doszło w poniedziałek, gdy niszczyciel rakietowy USS John S. McCain zderzył się z liberyjskim tankowcem Alnic MC.

Dziesięciu marynarzy zaginęło, a pięciu odniosło rany. We wtorek dowódca floty USA na Pacyfiku admirał Scott Swift poinformował, że nurkowie znaleźli ludzkie szczątki w kadłubie amerykańskiego niszczyciela.

Reklama

"W trakcie poszukiwań nurkowie byli w stanie zlokalizować pewną liczbę szczątków w tych zamkniętych przedziałach" - powiedział Swift dziennikarzom w wojskowej bazie morskiej Changi w Singapurze, dokąd niszczyciel zawinął. Dodał, że poszukiwania wszystkich dziesięciu amerykańskich marynarzy zaginionych w następstwie kolizji będą kontynuowane. Kadłub okrętu przeszukują nurkowie marynarki wojennej i piechoty morskiej USA.

Zmierzający do Singapuru niszczyciel rakietowy USS John S. McCain doznał przebicia lewej burty i zalania części pomieszczeń kadłuba, w tym kwater sypialnych marynarzy. Niszczyciel dotarł do Singapuru o własnych siłach.

Drugi poważny incydent

Był to już drugi taki incydent z udziałem okrętu wojennego USA w ciągu nieco ponad dwóch miesięcy. 17 czerwca amerykański niszczyciel rakietowy USS Fitzgerald został uderzony w prawą burtę przez kontenerowiec bandery filipińskiej ASX Crystal na południowy zachód od japońskiego portu Jokosuka, co spowodowało śmierć siedmiu amerykańskich marynarzy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy