Reklama

Reklama

Poroszenko porozmawia z Merkel o procesie pokojowym w Donbasie

Prezydent Ukrainy uda się w poniedziałek z wizytą do Berlina. Petro Poroszenko spotka się tam z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Tematem rozmów będzie proces pokojowy w Donbasie. Przywódcy mają omówić postępy we wprowadzaniu w życie mińskich uzgodnień co do uregulowania konfliktu.

Ukraińscy eksperci wskazują, że Petro Poroszenko będzie się starał przekonać Angelę Merkel, że to nie Ukraina hamuje proces pokojowy.

Coraz częściej słychać głosy, że Berlin i Paryż naciskają na Kijów, aby przyspieszył realizację mińskich uzgodnień. Ukraina zobowiązała się do wprowadzenia zmian w konstytucji, umożliwiających przyznanie specjalnego statusu samorządom w zajętych przez separatystów regionach. Zmiany miały być przegłosowane do końca ubiegłego roku. Tak się jednak nie stało, a ukraińskie władze przedłużyły w zeszłym tygodniu termin głosowania.

Petro Poroszenko wielokrotnie wskazywał, że nie może być mowy o jednostronnym wykonaniu przez Ukrainę planu pokojowego. Jak podkreśla Kijów, to wspierani przez Rosję separatyści nie wywiązują się ze swoich zobowiązań - nie wstrzymali ognia, z Donbasu nie wycofano rosyjskich żołnierzy i sprzętu wojskowego, a OBWE nie przejęło też kontroli nad granicą z Rosją.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy