Naukowcy obserwowali żaby "w panterkę". Tak samica wabi samca
Naukowcy z Argentyny zawędrowali do suchego, wyludnionego regionu Dry Chaco, by przyjrzeć się żabie Santa Fe. w 50-stopniowym upale obserwowali, jak wygląda proces wabienia samca przez samicę. Choć o istnieniu tego gatunku wiadomo już od ponad stu lat, dopiero teraz udało się dowiedzieć, jak żyją te charakterystyczne, "panterkowe" płazy.

Żaby z gatunku Santa Fe preferują bardzo upalne i suche tereny, takie jak region Dry Chaco, położonego na pograniczu Boliwii, Paragwaju i Argentyny. Ponieważ jej siedlisko w jednym z najbardziej suchych lasów na świecie zostało wycięte, naukowcy obawiali się, że płazy w panterkę mogą wyginąć.
Wyruszyli na poszukiwania żab i mieli okazję przyjrzeć się ich zwyczajom. Ustawili fotopułapki, które pozwoliły im zlokalizować ich dokładne miejsce pobytu.
Santa Fe. Nietypowy sposób rozmnażania żab
Nietypowy okazał się sposób, w jaki rozmnażają się żaby Santa Fe. Z obserwacji wynika, że samica "wabi" partnera głośnym nawoływaniem ze stawu, strumienia lub bagna. Samce żyją pod ziemią i wynurzają się dopiero po zmroku, aby poinformować, że sygnały dotarły. Na powierzchni nie pozostawały jednak długo - po chwili wskakiwały z powrotem do swoich nor - tyle że już z samicami.
Naukowcy z Argentyny przekonują, że doszło do wyjątkowego okrycia - szczególnie że od ponad stu lat wiadomo było o istnieniu żab Santa Fe, ale ich styl życia pozostawał tajemnicą.
"Nie była to łatwa podróż, ale jesteśmy zdeterminowani, aby zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zabezpieczyć przyszłość tego wspaniałego płaza" - powiedział Isis Ibañez, który kieruje projektem poszukiwania żab Santa Fe.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!